Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 10 Mayıs 2020

Küresel Salgın İnşaat Malzemeleri Sanayi İhracatını Olumsuz Etkiledi

Türkiye İmsad Nisan Ayı Sektör Raporunu Açıkladı

 

 

Covid-19 Salgını İnşaat Malzemeleri Sanayinin İç ve Dış Siparişlerinde İptallere Yol Açtı Covid-19 salgınının inşaat malzemeleri sanayi üzerindeki etkisi nisan ayında daha yoğun olarak hissedilmeye başlanmıştır. Tüm iktisadi faaliyetlerde olduğu gibi inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisi de salgından giderek daha çok etkilenmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında hem mevcut siparişlerde iptaller yaşanmakta hem de yeni siparişlerde sert düşüşler görülmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki iptaller inşaat malzemeleri sanayisinde yarı mamul ve nihai mamul stoku birikimine yol açmaktadır. İlave stoklar sanayi üzerinde yeni stok finansmanı maliyeti de yüklemektedir. Türkiye İMSAD bünyesinde üyeler ile nisan ayının ilk yarısında yapılan ankette bu gelişmeye ilişkin önemli bulgular yer almaktadır. Buna göre iç siparişlerde yüzde 25,8 oranında yüksek sipariş, iş, proje iptalleri yaşanmıştır. Yaşamayanların oranı yüzde 14,5’tir. Sanayinin yaklaşık yüzde 85’i iptaller ile karşılaşmıştır.

Yurtdışından ise daha yüksek sipariş, iş ve proje iptalleri yaşanmıştır. Sanayinin yüzde 46,8’i yurtdışından yüksek iptaller ile karşılaşmıştır.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi 2020 Nisan Ayında 35,9 Puan Geriledi İnşaat sektörü güven endeksi 2020 yılına çok önemli bir artış ile başlamış sektörün güven endeksi yeni yılın ilk üç ayında 22,1 puan birden artmıştı. Ancak nisan ayında Covid-19 salgını etkisi ile inşaat sektörü güven endeksinde çok sert bir gerileme yaşanmıştır. Güven endeksi bir önceki aya göre 35,9 puan birden düşmüştür. Güven endeksi son yıllardaki en düşük ikinci seviyesine inmiştir.

Mevcut İnşaat İşleri Seviyesi 2020 Nisan Ayında 36,4 Puan Düştü İnşaat sektörü mevcut işler seviyesi kademeli ve istikrarlı bir artış eğilimine girmişti. Yeni yılda da mevcut işler seviyesi kış aylarındaki olumsuz mevsimsellik etkilerine rağmen artmıştı. Ancak nisan ayında mevcut işlerde Covid-19 salgını etkisi ile çok sert bir daralma yaşanmıştır. İnşaat işleri mevcut seviyesi bir önceki aya göre 36,4 puan birden gerilemiştir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hazır Site by Uzman Tescil