Ana Sayfa Yazarlar 26.05.2020 196 Görüntüleme

Ekonomimizin Gündemine Giren Swap Anlaşması Nedir? Neden Yapılır?

Ekonomimizin Gündemine Giren Swap Anlaşması Nedir? Neden Yapılır?

 

Sevgili haberin yıldızı takipçileri, bir yandan korono Virüs ile mücadele ederken diğer yandan da ekonomimizin olumsuz etkilenmemesi için kapı kapı dolaşıp çare arıyoruz.

Konu; her ne kadar hükümetin sorumluluğunda olsada ceremesini halk olarak biz çekeceğiz galiba.

Bu günlerde terimimize fazla kullanmadığımız SWAP kelimesi girdi.

‘Swap Anlaşması’.

Peki swap anlaşması nedir, neden yapılır sizler için küçük bir araştırma yaptım.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap anlaşması hakkında şu açıklamada bulundu.

‘Yeni dönemde Türkiye olarak ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin yürüteceğimiz bir süreç olacak. Özellikle 2020’nin ikinci yarısı inşallah her alanda önemli kazanımlar elde edeceğimiz bir ikinci yarı olacak” dedi.

Ardından Katar ile swap anlaşma limitinin 10 milyar dolardan 15 milyar dolara çıktığı kamuoyu ile paylaşıldı.

Anlamı Nedir Swap Anlaşmasının?

Swap kelimesi Türkçe anlamı ile takas ya da değiş tokuş anlamına geliyor. Finansal piyasalarda ise; faiz swap, çapraz döviz swap ve para swap işlemi olmak üzere 3 türde uygulanır. Ekonomi piyasalarına bakılırsa Türkiye para swap’ın üzerinde duruyor. İşte halk olarak bizi ilgilendiren kısmı burası. Çünkü Swap işlemi gerçekleştiğinde takas edilen birimlere ilişkin faiz ödemeleri buna göre yapılır.

Şimdi gelin para swap işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Swap anlaşması nasıl yapılır?

Para swap işlemi yapıldığında tarafların önceden yaptıkları anlaşmaya göre oranlar belirlenir ve her iki taraf da parayı elinde tuttuğu sürece belirli bir ödeme alır. Anlaşma sonunda para da karşılıklı iade edilir.

Faiz swap işleminde kullanılacak olan ana para üzerinden faizler hesaplanır ve çeşitli vadelerde bu faiz ödemesi yapılır. Döviz swap işleminde yine vade doğrultusunda faiz ödemesi yapılır. Ancak ana para değişimi gerçekleşmez, borçların faiz ödeme yapısı değişir.

Burada takas edilen paranın elde tutulması karşı tarafa hem güvence verir hemde yatırım gücü oluşturur.

Bunu bir örnek ile iki bankayı örnek vererek anlatalım.

Bir A bankasının elinde 100 milyar TL bulunuyor. Swap anlaşması yapılacak diğer bankada ise 15 milyar dolar var. A bankası 100 Milyar TL’yi B bankasına veriyor ve karşılığında 15 milyar doları alıyor. İki banka da vade süresi olarak tek seferlik 1 yıl üzerinde anlaşıyor. Kur sabitleme, faiz oranları gibi konular iki banka arasında kararlaştırılıyor. Sabit bir kur olabildiği gibi değişken oran da belirlenebilir. TL faiz yüzde10, dolar yüzde 5 olsun.

Bu durumda 1 yılın sonunda;

A bankası aldığı 15 milyar dolar’ı geri veriyor ve bununla birlikte 15 milyar doların anlaşılan

faizini de karşı tarafa ödüyor. Toplam geri ödeme 15,75 milyar dolar oluyor.

B bankası kabul ettiği ve aldığı TL’yi geri veriyor ve anlaşılan TL faizi üzerinden A bankasına ana para ile birlikte ödeme yapıyor. Toplam geri ödeme 110 milyar TL oluyor.

A bankası bunu neden yapıyor? Eğer kısa vadede dolar olarak ödemesi gereken bir borcu varsa swap ile edindiği dövizi bu ödemede kullanıyor ve nakit akışı sağlanıyor. Daha sonra beklediği döviz cinsinden ayrı bir kazancı ise swap borcunu ödemek için kullanabiliyor.

Yani Türkiye Katar’dan döviz alarak bunu rezervinde tutacak ve kısa dönemde dış borçların hafiflemesimi sağlayacak.

Bize faturası ne olacak, bekleyip göreceğiz

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

YETER, GERÇEKTEN YETER!!!

YETER, GERÇEKTEN YETER!!!


Hazır Site by Uzman Tescil