Ana Sayfa Gündem 11 Eylül 2020

İmamoğlu Fox Tv’de Açıklamalarda Bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programında açıklamalarda bulunudu.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;Biz şu anda istihdam ofisi açıyoruz. Beş tane açtık, 5 tane daha açacağız. Pandemi döneminde bir 14 bine yakın insana iş bulmuş olduk. Milyonlarca gencimiz artık iş aramıyor, her 3 gencimizden biri işsiz.Sürekli bir babanın feryadını duyuyoruz. Belediyelerin her sorunu çözmesi mümkün değil. Biz insanlara umut oluyoruz.
Yeni gençlik raporları geliyor. Türkiye’de gençlerin fırsat bulduğunda büyük oranda yurt dışına çıkacakları yönünde korkunç veriler geliyor. İş imkanı olmasa bile staj imkanları gibi kendilerini gösterebilecekleri imkanlar verilebilir.

“İŞSİZLİĞİN İNSANLARIMIZDA YARATTIĞI TRAVMAYI AZALTIYORUZ

“İstihdam ofislerimiz şöyle: Şu anda Sultangazi’de bir ofisi açmayı planlıyoruz, oradan çok talep geliyor. Önce arkadaşlarımız iş taleplerini alıyorlar.Onlarla görüşüp hangi mesleği yapabileceklerini test ediyorlar. Meslekleri yoksa İSMEK kurslarında onlara eğitim veriyoruz. Bir diğer kısmı da şu: İş dünyasını gezerek iş talebi topluyorlar. İş verenin büyük bir iş yükünü üstleniyoruz. İlk hedefimiz bu senenin sonuna kadar 11 ofis açmak.”BİR GÜN BU BULAŞICI HASTALIK BİZİ DE YAKALAYACAK”Biz burada aslında işsizliğin insanlarımızda yarattığı travmayı azaltıp umutlarını yeşertiyoruz, aynı zamanda iş imkanı sağlıyoruz. Sahada 7 bin kişiye iş yerinde iş imkanı sunduk.

Çok yakın çevremizden, vatandaşlarımızdan kötü haberler alıyoruz. Bir gün bu bulaşıcı hastalık bizi de yakalayacak ama önemli olan mümkün olduğunca geç yakalanmak.

Sayın Muhittin Böcek dostumuza Allah şifa versin. Aslında yoğun bakımdaki süreci bir an önce bunu atlatmasını sağlamaya yönelik. Kiminde çok hafif geçebiliyor, kiminde çok ağır geçiyor.

“İSTANBUL EN TEDBİRLİ KENTLERDEN BİRİ”

Binali Yıldırım bey ve eşine geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Allah herkese şifa versin. Mecburen temas ediyoruz, sahaya çıkıyoruz, insanlarla buluşuyoruz. Tabi bütün kurallara uymak zorundayız.

İstanbul aslında en tedbirli kentlerden biri. Pandemiyi ilk İstanbul yaşadı. Bu vesileyle tekrar bütün sağlıkçılara minnet duygularımızı iletelim. İnsanlar, kaybettik, canlar kaybettik. Çok tedbirler aldık. Günün sonunda bu tedbirlerden hiç uzaklaşmadık.

“İSTANBUL’A ÖZEL ÇÖZÜMLERLE SAHAYA ÇIKACAĞIZ”

Toplu taşımada ayakta olmak yasak dendi. Biz valiliğimizle bir istişareye başladık. Bütün İstanbullular oturup bir çözüm bulmalıyız. İstanbul’un çözümü Ankara’dan gelmemeli.

Metrobüsteki bu görüntü yalan demiyorum. Metrobüste zaten koltuk sayısı azdır, ayakta yolcu sayısı çoktur. Bu karara göre binlerce yolcuyu taşıyamayız. Oraya ilave otobüs koyma şansımız yok.

Önümüzdeki hafta İstanbul’a özel çözümlerimizle sahaya çıkacağız. Bunun içinde mesai düzenlemesi de var. İstanbul’da toplu taşıma yüzde 50 kapasitede. Çünkü insanlar yoğun bir şekilde özel araç kullanıyorlar.

Toplu taşımada sorunun en önemli çözümü mesai düzenlemesi. Örneğin büyükşehir belediyesi; saat 6’da işe başlanacak saat 3’te bitecek. Böylece farklı zamanlamaları planlayacağız. Şu anda hem valilik hem de büyükşehir tarafında bir heyet oluşturduk. Çünkü İstanbul’un kendine özel bir çözümü olmak zorunda. Düzenleme burada çalışılır, karar verilir, Ankara’ya gönderilir kimse yetkili o açıklar.

Çocuklar için öğretmeni görmekle ekrandan görmek arasında dağlar kadar fark var. Kitap basımı yapan kurum ve kuruluşlar zor durumda. İstanbul’da bu sürece kilitlenmiş 4 milyon 200 bin İnsan var. Zor biri durum ama iyi yönetilmesi gerekiyor. Ben burada herkesin bir emek verdiğinin farkındayım ama en önemli şey koordinasyon.

Eğitim bursları devam ediyor. Baktığınızda sadece gıda destek paketlerinden yararlananların sayısı 600 bini aştı. Kurban Bayramında 130 bin aileye konserve et dağıttık.

“BÜTÜN İMKANSIZLIKLARA RAĞMEN ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK”

Askıda fatura gibi yardım süreçlerinde vatandaşları bunların içine katmalıyız. Ben değil, biz demeliyiz. Şu anda çok güzel bir deneyim yaşadık. Fatura ödenen aile sayısı 180 bini aştı.

Bütün imkansızlıklara karşı çok önemli işler yaptık. Pandeminin büyükşehir belediyesine ekstra maliyeti 2 milyar lirayı aştı.

Yıl sonuna kadar bu rakam 6 milyara kadar çıkacak. Destek paketlerinde belediyeleri hiç duydunuz mu? Örneğin Güney Kore’de destek paketi açıklandı, yüzde 35’i belediyelere gitti. İller Bankasının eski dönemde 1 yılda kestiği para 1 milyon, bizden bu dönemde 350 milyon kesildi.

Pandemi döneminde 600 bin aileye gıda desteği yaptık. 180 bin ailenin faturalarını ödedik. Bunları dayanışma ruhuyla yaptık. Bunlar sizin eseriniz. İktidarın belediyelere teşekkür etmesi lazım.

“İBB OLARAK HEYBALİADA PANDEMİ HASTANESİNİ AYAĞA KALDIRMAYA HAZIRIZ”

Buranın geçmişten gelen tarihi, simgesel bir konumu var. Yaz döneminde bile Adalar’ın nasıl değiştiğini anlatamam. Şimdi metruk durumda kullanılmıyor. Diyanet açıklama yaptı, sağlık için kullanılacaksa iade ederiz diye. Biz sağlık amaçlı yatırım yapmaya ve burayı ayağa kaldırmaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hazırız.

Benim Sağlık Bakanı’na tavsiyem şu: Böyle bir mekan için bu kadar uzun cümleler kurmasına gerek yok. Görüyorum ki bakanlık kararsız. Biz talep ediyoruz. Sağlık adına oraya yatırım yapmaya hazırız.

“CUMHURBAŞKANI’NIN YAVAŞ İLE GÖRÜŞMESİ ÇOK HOŞUMA GİTTİ”

Biz geçen sene 11 Eylül’de 30 büyükşehir belediye başkanı Sayın Erdoğan ile görüşük. Ondan geriye ne kaldı? Bir tanesi Whatsapp gurubu, diğeri kırılan sandalye.

Sayın Mansur Yavaş ile görüştü sayın cumhurbaşkanı. Bu çok güzel bir şey. Sayın cumhurbaşkanının İstanbul ile görüşeceği biri varsa bir numaralı muhatabı biziz.

İstanbul’da çöp dağları var. Nerede var çöp dağları, hangi ilçede var gidip bakayım. Ben bir araya gelsek 50 konu varsa 30’unu çözerim. Geçmişte sayın cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken, Sayın Demirel gidip kendisi ziyaret etmiş.

“SERVİS ŞOFÖRLERİNE PLALA ÜCRETİ KARŞILIĞI SERVİS PLAKALARINI VERECEĞİZ”

Verdiğimiz 3,5 milyon fidenin ekonomiye kazandırılması bizi çok mutlu ediyor. Haksız şekilde verilen turizm belgeleriyle ilgili tartışmalar büyüdü.  9+2 koltuklu araçların haklarının verilmesiyle ilgili bu ayki UKOME’de konuşacağız.

Servis şoförlerine de bu ayki UKOME’de plaka ücreti karşılığı servis plakalarını vereceğiz.

Şu anda serviş şoförleri en mağdur kesimlerden biri çünkü okullar kapalı. Toplu taşımayla ilgili onlara nasıl bir sayfa açarız diye düşüyoruz.

Esnafımız da çok zor durumda. Belli fuar merkezlerindeki oteller hala açılmadı. Türkiye’nin ekonomisi şu anda birinci sıra gündemde. Biz kral çıplağı severiz. Gündemi başka yere taşırız. Türkiye’deki dolar kuru herkesin sıkıntısı.

Daha dolarla maaş konusuna girmeyeceğim. Dolar kurundaki artışın bize maliyeti 4,8 milyar lira. Hükümetimiz esnafın sıkıntılarını halletmek zorunda. Kredi kullandırmak geçici bir çözüm. Bu bir yılı hızlı bir şekilde aşmalıyız. Ekonomi patlayacak, turizm patlayacak demeyelim; gerçeklerle yüzleşelim. Bize düşen bir durum varsa biz de elimizi taşın altına koyalım.

“BU ÜLKEDE CADI AVI BİTECEK”

Değişimler oluyor, bazen gelen arkadaşlar oluyor. Daha önce  hizmet veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İBB ilk defa genel sekreter devir teslimi yaptı. Kadromuz iyi; yeniliyor, gençleştiriyoruz. Bu ülkede cadı avı bitecek. Düzgün insanlar, düzgün yerlere gelsin. Herkese kapımız açık.

Şu anda yüzde 50’ye yakın doluluğumuz var. Ancak İstanbul kuraklık yaşıyor. İstanbul’un yağmuru yüzde 30’a yakın düştü. Kanal İstanbul’un ne önemi var? Varsa binin çalışması raporu Kanal İstanbul’u desteleyen bize ulaştırsın. Bir tane bile ulaşmadı.

“MELEN BARAJININ GECİKMESİ İSTANBUL İÇİN TEHDİT”

Su kaynakları o bölgede yok ediyorsunuz, Marmara’yı yok ediyorsunuz.

Melen Barajı’ndaki koca çatlakları gördüm. 16 Eylül’de ben Melen’i ziyaret edeceğim. Ben Devlet Su İşleri’nden brifing almak istiyorum. Melen Barajı geciktiği için İstanbul’ tehdit ama B planımız var.

Sayın Pakdemirli’ye mektup yolladım. 16’sında gelsin bize bir yetkili süreci anlatsın diye ricada bulundum. Su sorunu önemli. İstanbul’da 24 milyon nüfusu besleyecek konut stoku var. İstanbul’un bir milyon nüfusa daha ihtiyacı yok. İstanbul’da konut fiyatları dolar bazında yüzde 50 arttı. Türkiye’nin konut stokunun yüzde 50’si İstanbul’da.

Türkiye’de en çok işsiz sosyal güvenlik uzmanlarında var, ikinci sırada ise gazeteciler var. Bazı ilanlarımızı kadın ağırlıklı çıkarıyoruz, bazı ilanlara kota koyuyoruz. Çok disipliniler, çok saygılılar.

İlk defa itfaiyede kadın çalışan olacak.

Taksi konusunu UKOME’YE getirdik ama o alt komisyona gitti. 5 bin yeni taksiyi kiralama yöntemiyle İBB işletecek. Taksi projesinde kararlıyız ve yapacağız. Yeni taksiler ile daha güvenli, daha nezih taksiler olacak.

Esenler bizim dönüşüm zihniyetimizin yeni bir örneği. Bayrampaşa otogarı şu anda pırıl pırıl olarak İstanbul’un hizmetinde.

Kaynak:yeniçağ

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hazır Site by Uzman Tescil