ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Aktüel, Gündem 29 Mayıs 2021

Farkındalık Artırma Etkinlikleri Trabzon İle Başlıyor

UNDP tarafından yürütülen, İçişleri Bakanlığının ana faydalanıcı olduğu İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi’nin III. Aşamasında proje pilot illeri ziyaret edilerek, Farkındalık Artırma Toplantıları düzenlenecek.

Toplantılar kapsamında sivil gözetim kavramına ilişkin farkındalığı ve proje kapsamında kurulan Yerel Önleme ve Güvenlik Kurullarının (YÖGK) görünürlüğünü artırmak ve kurumlar arası iş birliğini teşvik etmek amaçlanıyor.

İlk turu çevrim içi olarak gerçekleştirilen Buca, Çorlu ve Beşiktaş ilçelerinin etkinliklerinden sonra, saha etkinlikleri Trabzon ile başlıyor. Bu kapsamda 31 Mayıs 2021 tarihinde Vakfıkebir Ramada by Wyndham Otel’de, 1 Haziran’da ise Akçaabat Hilton Double Tree Otel’de ilçe kaymakamları ve UNDP ev sahipliğinde iki farkındalık artırma etkinliği yapılacak. Toplantılara ilçede faaliyet gösteren Yerel Önleme ve Güvenlik Kurulu üyelerinin yanı sıra akademisyenler, STK temsilcileri, medya temsilcileri ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren vatandaşlar katılacak.

Açılış konuşmaları ile başlayacak etkinlikler, yerel güvenliğe ilişkin gerçekleştirilen ulusal ve yerel araştırmaların sonuçlarının paylaşılması ile devam edecek. Ardından, sivil gözetim kavramına ve proje aktivitelerine ilişkin sunumlar yapılacak. Öğleden sonraki bölümde ise, ilçenin yerel güvenlik eylem planları tartışılacak ve yerel güvenlik sorunlarına yönelik yenilikçi çözümler üretilmesi amacıyla grup çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

Vakfıkebir Farkındalık Artırma Etkinliği

  • Tarih:31 Mayıs 2021 Pazartesi
  • Yer: Ramada by Wyndham
  • Saat: 10.15

 

Akçaabat Farkındalık Artırma Etkinliği

  • Tarih: 1 Haziran 2021 Salı
  • Yer: Double Tree by Hilton
  • Saat: 10.15

 


Proje Hakkında 

Sivil Gözetim, güvenliği sağlayan ve yasaları uygulayan kurumların çeşitli faaliyetlerinin sivil yöneticiler ve toplum tarafından incelenmesini ve şekillendirilmesi anlamına geliyor. Proje kapsamında iyi yönetişim ilkelerine ve insan odaklı güvenlik ve toplumsal asayiş anlayışına dayalı, sivil ve demokratik bir iç güvenlik gözetimi sistemine geçişi sağlamak amaçlanıyor. İlk aşaması 2008-2010, ikinci aşaması 2012-2014 yılları arasında uygulanan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi (III. Aşama)” Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülüyor. Proje temel olarak toplumun özellikle kırılgan ve dezavantajlı kesimlerinin talep ve beklentilerini hassasiyetle dikkate alan, yalnızca güvenlik değil “güven” de sağlayan çift taraflı ve nitelikli bir güvenlik yönetişim modelini hedefliyor.

Proje faaliyetleri İçişleri Bakanlığı, Valilikler, Kaymakamlıklar, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi hedef gruplara yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Proje çıktılarından tüm Türk halkı başta olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı gibi kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının yararlanacağı öngörülüyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil