ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Bölge, Gündem 20 Ocak 2022

ALKIŞLAR AHMET METİN GENÇ’E

Ortahisar Belediyesi ile Türk Kadınlar Konseyi Derneği ortaklaşa olarak Trabzon’da ilk kez, ilk ve orta seviye Alzheimer hastalarına yönelik terapi merkezini hayata geçirecek.

Ortahisar Belediyesi Alzheimer hastaları için terapi merkezi kuracak

Ortahisar Belediyesi ile Türk Kadınlar Konseyi Derneği ortaklaşa olarak Trabzon’da ilk kez, ilk ve orta seviye Alzheimer hastalarına yönelik terapi merkezini hayata geçirecek.

Projeyle ilgili Türk Kadınlar Konseyi Derneği Trabzon Şube Başkanı Çağla Sonat ve beraberindeki heyet Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e bir sunum gerçekleştirdi.

Kurulacak merkezde görevlendirilen doktor, psikolog, fizyoterapist ve hasta bakım elemanları Alzheimer hastalarının zihinsel ve bedensel faaliyetlerini güçlendirecek, sağlık durumlarına uygun eğitici etkinlikleri planlayacak. Hastalar görevli personel eşliğinde yürüyüşler yaparak daha etkili ve keyifli zaman geçirecek. Hastalara çeşitli müzik enstrümanlarıyla rahatlatıcı seanslar düzenlenecek. Alzheimer hastaları hobi bahçelerinde bağ ve bahçe işleriyle ilgili temel bilgileri öğrenecek. Ayrıca el işi kurslarıyla da motor becerilerini geliştirecek. Hastalar her türlü aktivitelerini doktor, hemşire ve fizyoterapist eşliğinde gerçekleştirecek. İhtiyaç duyan Alzheimer hastaları fizyoterapist eşliğinde tedavilerini sürdürecek. Merkeze ulaşım Ortahisar Belediyesi’nin tahsis ettiği araçla ücretsiz olarak sağlanacak.

“DEZAVANTAJLI GRUPLARA HİZMET ÜRETMEK BİZİM SORUMLULUĞUMUZ”

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Sağlık Bakanlığının verilerine göre Trabzon’da 15000 civarında Alzheimer hastasının bulunduğunu ve bunlara yönelik hizmetin yerel yönetimlerin sorumluluğunda olduğunu dile getirdi. Bugüne kadar toplumdaki dezavantajlı grupların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için birçok projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Genç, “Ortahisar Belediyesi olarak 7’den 70’e bütün vatandaşlarımıza hizmet üretmek bizim sorumluluğumuzdur. Çeşitli sağlık sorunları olan, kendi başlarına yaşamlarını idame ettiremeyecek vatandaşlarımız var… Onlara ve ailelerine destek olmak, bir nebze de olsa yaşamlarını kolaylaştırmak, sosyalleşmelerine katkıda bulunmak, onları günlük yaşamın içine katmak yerel yönetimler olarak bizim sorumluluğumuzda olan konulardır. Şehrimizdeki dezavantajlı gruplarla ilgili bugüne kadar birçok projeyi hayata geçirdik. Bu vatandaşlarımızın ekonomik bağımsızlıklarına katkıda bulunarak kendi ayakları üzerinde durmalarını yardımcı olmak için meslek edindirme ve kültür, sanat kursları dahil birçok projeyi hayata geçirdik. Şimdi de ilimizde önemli bir sivil toplum örgütü olan Türk Kadınlar Konseyi Trabzon Şubesi ile Alzheimer hastalarımıza yönelik olarak bir terapi merkezini hayata geçireceğiz. Ben bir kez daha bu teklifle bize gelen dernek başkanımız Çağla Sunat Hanımefendi’ye hassasiyetinden ötürü teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah, elbirliğiyle şehrimizde Alhzeimer hastalarımıza yönelik olarak bu terapi merkezini hayata geçireceğiz.” dedi.

“MADDİ VE MANEVİ DESTEK VERİLECEK”

Projeyle ilgili sunumda bulunan Türk Kadınlar Konseyi Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Çağla Sunat ise, Trabzon’un yaşlı nüfus itibarıyla Türkiye’de dördüncü sırada yer aldığını ve yaşlılığa bağlı olarak Alzheimer, demans gibi hastaların da artış gösterdiğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Bütün Türkiyemizde yaşlı nüfus hızla artıyor. Vatandaşlarımız yaşlılığa bağlı olarak birtakım sağlık sorunları yaşayabiliyor. Bunlardan en yaygınlarından bir tanesi de Alzheimer hastalığı… Güncel veriler ışığında şehrimizde 15000 civarında Alzheimer hastasının olduğunu biliyoruz. Ailelerini de kattığımız zaman en iyimser tahminle 50-60 bin civarında vatandaşımızın bu hastalıktan dolaylı olarak etkilendiğini öngörüyoruz. Ailelerin de yaşamı zorlaşıyor. İnşallah, bunlara yönelik olarak hayata geçireceğimiz terapi merkezinde bu gruptaki vatandaşlarımıza ciddi manada maddi ve manevi olarak destek olacağız. Hem sağlık anlamında hem de günlük aktivite ve motor beceriler açısından kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacağız.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil