ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 4 Şubat 2022

ÇAY ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ UR-GE PROJESİ

Çay sektöründe kalkınmayı desteklemek ve varlığının sürdürülmesi kapsamında mal ve hizmetlerin uluslar arası rekabet ortamına uyum sağlaması ve rekabet edebilmesi adına DKİB tarafından projeler desteklenmeye devam ediyor

DKİB ‘ ten yapılan yazılı açıklamayla destekleme şartları ve kimlerin yararlanacağı açıklandı yapılan açıklama şöyle :

Malumlarınız olduğu üzere, çay ürünleri sektörünün bölgemizde sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen bir sektör olarak varlığını sürdürmesine; sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından sağlanan mal ve hizmetlerin kalitesinin artırılarak şirketlerin uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

2020 yılı itibariyle 1,4 milyon ton çay üretiminin gerçekleştirildiği Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hedef pazar öncelikli ticari ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve yararlanıcı şirketlerin uluslararası rekabetçiliklerinin geliştirilmesi maksadıyla;

  • 01.27.02 – Çay yetiştiriciliği (siyah çay, yeşil çay, Paraguay çayı vb.)
  • 10.83.01 – Çay ürünleri imalatı (siyah çay, yeşil çay ve poşet çay ile çay ekstreleri, esansları ve konsantreleri)
  • 10.83.03 – Bitkisel çayların imalatı (nane, yaban otu, papatya, ıhlamur, kuşburnu vb. çaylar)
  • 46.37.01 – Çay toptan ticareti
  • 47.29.03 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çay, kahve, kakao ve baharat perakende ticareti (bitki çayları dahil)

sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin yararlanıcı olarak yer alacakları bir UR-GE Projesi’nin yürütülmesi planlanmaktadır.

Genel Sekreterliğimiz koordinatörlüğünde 2022 – 2025 yılları arasında yürütülmesi öngörülen UR-GE Projesi çerçevesince, yararlanıcı şirketlerin katılım sağlayacakları eğitim ve danışmanlık faaliyetleri, yurtdışı ve yurtiçi pazarlama faaliyetleri ve ilgili alt faaliyetler 36 ay süre ile %75 oranında destek kapsamına alınacaktır.

Bu çerçevede, yukarıda belirtilmiş sektörlerde faaliyet gösteren ve UR-GE Projesi Desteği’nden faydalanmak isteyen şirketlerin çevrim içi Ön Talep Formunu doldurmaları ve 14 Şubat 2022, Pazartesi tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize arz olunur.

 

Önemli Not      : UR-GE Projesi Desteği’nden yalnızca Türk Ticaret Kanunu’nun 124 üncü maddesinde belirtilen sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketleri faydalanabilir.

 

Proje Hakkında Detaylı Bilgi İçin                    :

Yetkili               : Zafer ERTEM, Proje Yöneticisi

Telefon            : +90 462 326 16 01 | 130

E-Posta            : [email protected]

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil