ResimLink - Resim Yükle
ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 8 Şubat 2022

Faik Öztrak, CHP İktidarında Enflasyonla Mücadele İçin Yapılacakları Açıkladı

-“AYA GİDECEĞİZ DİYE HAVA ATANLAR 4 GÜN BOYUNCA ISPARTA’YA GİDEMEDİ”

-“ENFLASYONUN DEĞİL, MİLLETİMİZİN BELİ KIRILDI”

– “OCAK’TA ENERJİ ENFLASYONUNDA OECD ŞAMPİYONU OLUYORUZ”

-“ENFLASYONUN DÖRTTE BİRİ YURT DIŞINDAN, DÖRTTE ÜÇÜ SARAY İMALATI”

-“ERDOĞAN ADAY OLMAZSA HAZIRDA KÜÇÜK ORTAK BAHÇELİ VAR”

CHP Sözcüsü Öztrak, CHP iktidarında yeni bir sürdürülebilir kalkınma programını uygulamaya başlayacaklarını belirterek, milleti enflasyon canavarından kurtaracak adımları hızla atacaklarını ifade etti.

Öztrak, enflasyonla mücadele için CHP iktidarında yapılacakları şöyle sıraladı:

1- İlk iş olarak Merkez Bankası’nın başına liyakatli bir ismi atayacağız. Bankayı siyasetin müdahalesinden kurtaracağız. Bankanın araç bağımsızlığına asla müdahale etmeyeceğiz.

2- Ekonomide “kral değil, kural” olacak. Stratejik Planlama Teşkilatı’nı hızla kuracağız. Başta enflasyon olmak üzere, tüm verilerin saydamlığını, doğruluğunu sağlayacağız.

3- Kamu Özel İşbirliği Projelerinde dövizle belirlenen tarifeleri ve gelir garantilerini, ivedilikle Türk Lirası’na çevireceğiz. Hukuk çerçevesinde, bu projelerin işletme haklarını kamuya geri alacağız. Dövizle iç borçlanmaya son vereceğiz. Bütçemizi ipotek altına alma riski taşıyan, TL mevduatlara kur garantisini kaldıracağız.

4- Kamu bankaları kaynaklarının yandaşa ve rant projelerine aktarılmasına derhal son vereceğiz. Ziraat Bankası sadece çiftçiye, Halk Bankası da sadece esnafa avantajlı kredi sağlayacak.

5- Dünya standartlarında bir Kamu İhale Yasası’nı çıkaracağız. Hükümetin, ekonominin günlük işleyişine müdahale etmeyeceğinin, güvencesini vereceğiz.

6- Bütçe disiplinini sağlayan mali çapaları yeniden güçlendireceğiz. Gerekirse yeni mali çapaları getireceğiz, kullanacağız. TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Sayıştay denetimini uluslararası standartlara ve kaliteye çıkaracağız.

7- Yüksek teknoloji içeren, Yeşil Mutabakata uyumlu, dijital dönüşümü kolaylaştıracak yatırımları teşvik edeceğiz. Bu çerçevede gelen doğrudan sermaye yatırımlarını destekleyeceğiz. Ülkemizin üretken kapasitesini artıracağız, verimliliği arttıracağız. Enerji arz güvenliğini, temiz ve ucuz enerjiye erişimi sağlayacağız. Bu çerçevede yerli ve yenilenebilir enerjiye öncelik vereceğiz. İthal enerjide tedarikçileri çeşitlendireceğiz.

8- Bütçede yarattığımız imkânları, dar gelirli ve dezavantajlı kesimlerin rahatlatılması için kullanacağız. Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceğiz.

9- Gıdada arz güvenliğini sağlayacak, kendi kendimize yeterliliği gerçekleştirecek, planlama ve çiftçiye destek tedbirlerini alacağız. Sağlık ve ilaçta kendi kendimize yeterli hale gelebilmek için yeni kapasiteleri inşa edeceğiz.

10- Tüm bu adımların en önemlisi olarak, adaleti, hukukun üstünlüğünü, iyi yönetişim ve yargı bağımsızlığını sağlayacak, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Programını”, ortaklarımızla uygulamaya koyacağız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

SEN HELE BİR ARKANA BAK

SEN HELE BİR ARKANA BAK

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil