ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Gündem, Politika 19 Şubat 2022

İSKİNİN %20 ZAM TALEBİNE HAYIR ,AVRASYA TÜNELİNE %127 ZAM ….

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’ye zam teklifinin reddedilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Yaşanan ekonomik krize ve hemen her sektörde yapılan zamlara karşın İSKİ’yi artış dışında bırakanları, “İstanbul’u kaybetme öfkesi yüzünden bütün vicdanlarını kara bir bulut kaplamış kişiler” olarak niteleyen İmamoğlu, “İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var: Yaptığınız suçtur. Çünkü yasaya göre, 2560 sayılı İSKİ Kanunu’nun 23’ncü maddesine göre; İSKİ, maliyeti altında bir su temini yapamaz. Sizin öfkeniz yüzünden milyarlarca lira zarara girecek olan İSKİ, emin olun çok kısa vadede bu zararı, bu karara oy veren, yani bizim teklifimize revize bütçeye ret oyu veren, yeni fiyat tarifesine ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Bu konuda, mahkemelerde hukuk önünde İstanbul’a verdiğiniz zararın faturasını göreceksiniz. İnanın çok kısa vadede olacak bu iş. Şimdi siz düşünün” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, elektrikten doğalgaza, akaryakıttan döviz kurlarındaki fahiş artışlara rağmen İBB Meclisi’nde suya zam teklifinin reddedilmesine, düzenlediği basın toplantısıyla tepki gösterdi. Eyüpsultan Güzeltepe Mahallesi’ndeki İSKOM’da (İstanbul Su Kontrol ve Otomasyon Merkezi) gerçekleştirilen toplantıda konuşan İmamoğlu, “Tabiri caizse İSKİ, hayatın damarı gibi, insan vücudunun bir damarı gibi… İstanbul için bunu ifade ediyor. Çünkü, yaşamın vazgeçilmez kaynağı olan suyu yönetiyoruz İSKİ kurumunda. İSKİ, kadim bir kurum” dedi.

“İSKİ, GURUR DUYDUĞUM BİR KURUMUMUZ”

“İSKİ’ye hizmeti geçmiş, dünden bugüne herkese minnet borçluyuz” diyen İmamoğlu, “Bu kadim kurum, çok ahlaklı bir şekilde, kendi iç mekanizmasında, kendi iç dünyasında kuralları olan ve bu kurallardan taviz vermeyen, bazen başka yöneticilerin ya da başka kurumların, birimlerin esnetebilmeyi düşündüğü hususlarda bile, çok radikal bakan… Radikal bakıştan kastım şu: Havzalarına zerre zarar gelmesin isteyen, suyu tertemiz akıtmayı kendisine vazife edinmiş olan, onlarca yıldır bu şehre hizmet eden ve her yöneticisinin de böyle bir bilince sahip olmasından dolayı da gurur duyduğum çok kıymetli bir kurumumuz. Dolayısıyla, bu kurum korunmalı, muhafaza edilmeli. Siyasetin üstünde tutulmalı. Siyasetle asla ve asla iç içe geçmemeli. Biz de bu hassasiyetle davranıyoruz” şeklinde konuştu.

“EL ÜSTÜNDE TUTULMASI GEREKEN BİR KURUM”

İSKİ’nin tarihsel sürecine ve 33 yıldır yapılmaya çalışılan Melen Barajı’na değinen İmamoğlu, “Burada bir şehir varsa, burada bir insan yaşıyorsa vazgeçilmez damarı nedir derseniz; İstanbul’un su ihtiyacı. İşte İSKİ, böyle bir kurum. Bu kurumumuzun el üstünde tutulması, muhafaza edilmesi, insanımıza temiz su verilmesi… Çünkü; evde çocuğumuz yıkanacak. Evde insanların kabı, kacağı yıkanacak.  Çamaşır makinesi çalışacak. Abdest alacak. Bu şehirde, Allah geçinden versin, ölen insanın cenazesi yıkanacak. Yani su eşittir, hayat. Medeniyetler boyunca su ile beraber kurulmuş şehirler. Ya da İstanbul gibi, dünyanın en nadide coğrafyasında kurulmuşsa bir şehir, ona suyu yetiştirmekle uğraşmış medeniyet 2000 yıldır. İSKİ, böyle bir kurum” dedi.

“İSTANBUL’A OYNANAN KÖTÜLÜK DOLU OYUNU PAYLAŞMAK İÇİN KARŞINIZDAYIM”

“Ama bugün, İstanbul’umuza karşı oynanan gerçekten kötülük dolu bir oyununu sizlerle paylaşmak için karşınızdayım” diyen İmamoğlu, “2 yıldır İSKİ konusunda, hiç mevzuya dahil olmadan, sabırla, ortak masalar kurarak, defalarca yüz yüze konuşarak ve bu görüşmeleri yaparken de bütünüyle, İSKİ’nin bütün hesaplarını, yöneticilerimiz marifetiyle, siyasi parti ayırımı yapmaksızın hem Meclis komisyonlarına hem Meclis’teki grup başkanvekillerine, İSKİ’nin hassas durumunu, İBB’deki bütün bu siyasi paydaşlara hem ben hem genel müdürümüz hem diğer yöneticilerimiz büyük bir gayretle paylaştık” bilgilerini aktardı. Kasım ayında, İSKİ için yapılan 10 milyar 300 milyon liralık bütçenin, 14 milyar 900 milyon liraya çıktığını belirten İmamoğlu, bu kapsamda grup başkanvekillerine, “Gelin, İstanbul’a bir fiyat tarifesi koyalım. Bu fiyat tarifesiyle, kesintisiz İstanbul’un suyunu tedarik edelim diye, kendim samimi bir şekilde aktardım. Karşımda da üç samimi insanın yüzünü gördüm. ‘Elbette. Yaparız. Hep beraber çalışalım’ dediler. Ve ben, bunu güvence olarak hissettim. Ondan sonra da arkadaşlarımla bu diyalog sürecini başlattık” diye konuştu.

“ELEKTRİĞE ZAMMI BEN Mİ YAPTIM?”

Yüzde 40’lık artışla, 14 milyar 900 milyon liraya çıkan İSKİ’nin giderler bütçesinin, “vazgeçilmez ve ihmal edilemez hizmetleri” kapsadığını vurgulayan İmamoğlu, “Bunun karşılığında da alacağınız belli; fiyat tarifesi. Yani, İSKİ’nin su tarifesi. Başka bir kaynağınız yok.   Bunu, bununla dolduracaksınız. Burada yayınlayacağınız tarife, bunu kapsayacak. Yani öyle Meclis’te oyunlar yapmak, el kol hareketleri yapmak, Ekrem İmamoğlu’na hakaret etmek, patileri konuşmak, yüzünün çeşit çeşit şekiller almasının bir anlamı yok. Basit. İSKİ’yi konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Niçin 14 milyar 900 milyon” sorusunu yönelten İmamoğlu, tablolar eşliğinde şu yanıtları verdi:

“3 yılda, sadece doğalgazdaki artış yüzde 102. Yani, İSKİ’nin konuştuğu maliyetler bir sonuç, sebep değil. Elektrik, yüzde 283. Ve İSKİ için elektrik o kadar önemli ki, neredeyse İSKİ’nin giderinin yüzde 25’i elektrik. Arkadaşlarımın tahminine göre, şu andaki elektrik tarifesine göre, 2022’deki elektrik faturası 3 milyar lirayı aşacak. Bu kadar basit. Hiç öteye, beriye zıplamaya gerek yok. Elektriğe zammı ben mi yaptım?  Ben yapmadım. Sonuç! Biz, sonucu konuşuyoruz. Sebebi başka yer, biz değiliz. Mazot, yüzde 135. Avrasya Tüneli; diyeceksiniz ki, ‘Ne alakası var?’ İSKİ zam yapmasın ama Avrasya Tüneli yapsın! Basit. Yüzde 127. Türkiye’nin yüz yüze kaldığı bir maliyet tablosunu sizlerle paylaşıyorum. Geçen yıl, dolar 7,5 liraydı. Bugün 13,5 lira. İstanbul’un suyunu sağlıklı hale getirmek için kullandığımız kimyasallar dövizle geliyor ve muazzam bir zamla karşı karşıyayız orada. Bazı kalemlerde yüzde üç 300.”

“VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLMA ÇABAMIZ VAR”

Söz konusu kimyasallardan ve maliyetlerinden örnekler veren İmamoğlu, “Sonuçta, sadece 1 yılda, İstanbul’umuza su temin eden İSKİ kuruluşumuzun maliyetleri, yüzde 120 artmış. Kaçınılmaz olarak, bu durum üzerine İSKİ Genel Kurulu’na, yeni bir su tarifesi getirdik. Getirmek zorundayız. Ne dedik? ‘10 metreküpe kadar kullanıcılara, yani yine suyu iktisatlı kullanan ya da dar gelirli olan vatandaşlarımız biraz daha az etkilensin diye, artış yüzde 50 olsun’ dedik. Bakın, maliyetimiz 2021’den 2022’ye yüzde 120, ama biz diyoruz ki, ‘Yüzde 50 olsun.’ Yeni bir fiyat tarifesi düzenlerken bir kısım eksi bütçeyi de göze alıyoruz. Bakın bu da suç. Niye suç olduğunu bahsedeceğim. Niye? Vatandaşımızın yanında da olma çabamız var İSKİ kurumu olarak. 11 ile 20 metreküp kullananlar için ise, yeni tarifedeki artış, yüzde 69 olsun dedik. Daha üst seviyede kullananlar, yani aşırı su tüketenler için de bu artış yüzde 80 olsun dedik” bilgilerini paylaştı.

“AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ’NE TANE TANE ANLATTIM”

“Bu yeni fiyat tarifesine neden ihtiyaç olduğunu, İSKİ’ni tüm gelir ve gider kalemleriyle beraber, bütün yetkili arkadaşlarım hem Büyükşehir Belediyesi’ndeki bütçe komisyonuna, hukuk komisyonuna ve de AK Parti Grup Başkanvekili’ne tane tane, en küçük çocuğumuzun anlayacağı kadar sadelikte anlattık. Yani neyin ne olduğunu herkes çok iyi biliyor” diyen İmamoğlu, “Çıkıyor arkadaş, ‘Ya yüzde 90, yüzde 179, yüzde 180 zam teklifi’ diyor. Utanıyorum. Niye biliyor musunuz? Üzülüyorum bu arkadaşların sözlerinden. Bunlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde grup başkan vekili. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Matematik var. Anlayamayabilir bu dediğimi arkadaş ama; artış rakamını, bir önceki fiyata böldüğünüzde zammın oranını bulursunuz. Matematikte en temel kuraldır. Şu an zannediyorum ilkokul ikinci veya üçüncü sınıfta bu öğretiliyor. Bu arkadaş, yüzde 179’u nereden bulur, hangi akılla bulur, hangi eğitimle bulur; anlamış değilim. Dolayısıyla, bütün bunlar yalan. Doğru değil” ifadelerini kullandı.

“ÜSKÜDAR’DA KARADA YÜZENLERİN CANINI KURTARDIK”

İstanbul’da tarihin gördüğü en büyük su zammını, 1994 yılında, bugünkü merkez iktidarı yönetenlerin yaptığını hatırlatan İmamoğlu, “Gene diyoruz ki, ‘İSKİ’yi korumak için yaptı.’ ‘Gerektiydi de yaptı’ diyoruz. Onun için, bugün yüzde 50’yi fahiş bulan arkadaşlar, o gün yüzde 200 zamda hiçbir mahsur görmedi. Gerçekten ciddi bir samimiyetsizlikten, gerçekten ciddi bir kötülükten, gerçekten ciddi bir hazmedememe… Neyi? Akılları hala 2019 seçimlerinde kalmış. Çok acı bir şey” dedi. “Ama bizim de aklımız, göreve geldiğimizde, bizden önceki manzaralardaydı” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Yani, bizim yönetimimizden önce ihmal edilmiş, şehrimize hiç yakışmayan görüntülerdi. Onun için, yönetimimizdeki İSKİ, Genel Müdürümüzden genel müdür yardımcılarımızla, yönetim kurulumuzdan, daire başkanlarına ve bütün çalışanlarına kadar, İstanbul’da yaşanan ve kentimize hiç yakışmayan sel baskınlarına yaptığı milyarlarca liralık yatırımlarla, bu kötü görüntülere, gerçekten Türkiye’ye, İstanbul’umuza hiç yakışmayan, İstanbul’u dünyaya gösterdiğinizde, ‘Burası neresidir’ dedirtecek şekilde o kötü görüntülere, hep birlikte bu baskınlara son vermenin mücadelesini verdik. Bu yatırımlarla birlikte, hatırlayın ‘Bizden önce neyi engelledik’ derseniz, daha vahimi onlarca insanımız sel baskınlarında hayatını kaybetmişti. Artık onlara son verdik. Canını kurtarmak için, Üsküdar’ın göbeğinden, merkeziden yüzerek kaçmak zorunda kalan vatandaşlarımızın, karada değil, artık bundan sonra denizde yüzmeleri gerektiğini onlar hatırlattık. Karada yüzmekten onları kurtardık.”

“BİZ SANA PABUÇ MU BIRAKACAĞIZ?”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a 1 yılda yağan yağmurun 10’da birinin sadece 1 günde yağdığını hatırlatan İmamoğlu, buna rağmen sel baskınlarının yaşanmadığının altını çizdi. “İşte bunu, bütün zorluklara rağmen, benim İSKİ’deki yol arkadaşlarım başardı” diyen İmamoğlu, büyükşehir belediyeleri arasında su maliyeti en yüksek olup, en ucuza su satan kurumun İSKİ olduğuna dikkat çekti. “Bu kurumumuza artış layık görülmedi” diyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bir revize talebini bile görmezden gelmiş, körleşmiş bir AK Parti grubu var karşımızda. Günün sonunda, öyle bir komik bir hale geldiler ki, sözüm ona bir teklif sunuyorlar. Hem bizim fiyat tarifemizi kabul etmiyorlar hem de neye göre hazırladıkları hiç belli olmayan, ‘Siz, bizim küçük zam teklifimiz kabul edersiniz ya da hiç zam vermeyiz’ diyorlar. Bu nasıl bir tavır mesela? AK Parti Grup Başkanvekilinin tarifini söylüyorum. Tavrını sizinle paylaşıyorum. Diyor ki Meclis’te, ‘Siz, Cumhuriyet Halk Partililer; ya bizim verdiğimiz yüzde 23’lük, 25’lik zammı kabul ederseniz ya da bunu da vermeyiz.’ Tehdit yapıyor. İstanbul tarihi böyle bir cahillik görmemiş, böyle bir cahil adam görmemiş. Tehdit ediyor bizi. Bizden de o tehdidine boyun eğeceğimizi zannediyor. Neye? Hiçbir vasfı olamayan, hiçbir temeli olmayan teklifine ‘Evet’ dememiz gerekiyormuş! Eller yukarı! Biz sana pabuç mu bırakacağız? Zaten adetimiz değil.”

“İSKİ’Yİ ORGANİZE KÖTÜLÜKLE BATIRMAYA ÇALIŞAN ARKADAŞLARA BİR HABERİM VAR”

“İstanbul’u kaybetme öfkesi yüzünden bütün vicdanını kara bir bulut kaplamış” diyen İmamoğlu, “İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var: Yaptığınız suçtur. Çünkü yasaya göre, 2560 sayılı İSKİ Kanunu’nun 23’ncü maddesine göre; İSKİ, maliyeti altında bir su temini yapamaz. Sizin öfkeniz yüzünden milyarlarca lira zarara girecek olan İSKİ, emin olun çok kısa vadede bu zararı, bu karara oy veren, yani bizim teklifimize revize bütçeye ret oyu veren, yeni fiyat tarifesine ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Bu konuda, mahkemelerde hukuk önünde İstanbul’a verdiğiniz zararın faturasını göreceksiniz. İnanın çok ısa vadede olacak bu iş. Şimdi siz düşünün” dedi.

İBB Meclisi’ndeki AK Parti ve MHP’li üyelerin arasında bu konuda vicdanları rahat olmayanların bulunduğunu bildiğini dile getiren İmamoğlu, “Onları düşünmeye, bu konuda nasıl bir tavır alacakları noktasında düşünce üretmeye davet ediyorum. Partileri yöneten insanlar, asla kutsallaştırılamaz. Kutsal olan; devletimizdir, milletimizdir, değerlerimizdir. Onlara hizmet ederiz” diye konuştu. Ülkede fiyat artışının sorumlusunun, ülkeyi yöneten insanlar olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Türkiye’yi bu ekonomik buhrana sokanların İstanbul’daki ucuz kahramanlık girişimlerine en güzel yanıtı, günü gelince yine hem bu şehrin hem de ülkemizin kıymetli insanları, vatandaşları verecektir. Yani sizler vereceksiniz” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil