ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Bölge, Gündem 22 Şubat 2022

HAYDİ ŞOFÖRLER OKULA…

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından, Toplu Taşıma Araç Sürücülerine Yönelik Eğitim Programının tanıtım toplantısı dün Trabzon Büyükşehir Belediyesinde yapıldı.

Program kapsamında Trabzon il genelinde toplu taşıma hizmeti veren otobüs, taksi, dolmuş, minibüs, S plakalı hat yaklaşık bin 500 şoför esnafına eğitim verileceği kaydedildi. Toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakan Usta, ilçe Şoförler Odası Başkanları ve Belediyenin ilgili Daire amirleri katıldı.

ULAŞIMDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK
Toplantıda konuşan Başkan Murat Zorluoğlu, “Ulaşım konusu şehrimizde vatandaşlarımızın öncelikli bir sorun olarak gördüğü bir alan. Neredeyse tüm anket ve araştırmalarda mutlaka ilk 5 içinde trafik ve ulaşım sorunu çıkıyor. Bu bir sorun olarak görülüyor. Kamu kurumlarına ve belediyelere düşen görev, vatandaşların sorun olarak gördüğü bu meseleyi çözmek için gerekli adımları atmaktır. Yaklaşık 3 yıla ulaşmak üzere olan görev süremiz içinde ulaşım alanında önemli adımlar attığımızı memnuniyetle ifade etmek isterim. Otogar meselesi vardı. Trabzon’a yakışır projeyi, başlattık. Temel seviyesi geçildi, hızlı gidiyor yakında inşallah silüeti ortaya çıkacak. Trabzon’umuz orada çok yeni ve modern estetik anlamda şehre değer katacak, o bölgede ilk kentsel dönüşümün de fitilini ateşleyeceğimiz çalışma yükseliyor. Önümüzdeki yıl ortalarına kadar tamamlanmış olacak ve hizmete almış olacağız” dedi.

MASTER PLANINI YAPTIK
Trabzon’un Ulaşım Master Planının tamamlandığını belirten Başkan Zorluoğlu, “Bizde Master Plan çok gecikti. Türkiye’nin 23. Master Planını yapmış olduk. Şu anda meclisten de geçti. Ulaştırma Bakanlığının ilgili genel müdürlüğünün onay sürecine başladık. Bir kaç ay içinde bu süreç tamamlandığında, Trabzon bütün şehir ölçeğinde Ulaşım Master Planına kavuşmuş oluyor. Bizde toplu taşıma yapıyoruz. Biz de kendi toplu taşıma sistemimizi modernize etmeye çalıştık. Daha kaliteli, konforlu, güvenli toplu taşıma sistemi vermek istiyoruz. Kendi tarafımıza düşen kısmıyla ilgili 35 tane yeni otobüs aldık. Eskilerin bir bölümünü devreden çıkardık. Önümüzdeki süreçte araç parkımızı, toplu ulaşım otobüslerimizi yenilemeye devam edeceğiz” dedi.

ÜNİVERSİTE İLE BİRLİKTE EĞİTİM
Ortahisar’da dönüşümü yaparken sadece dolmuşları yenileme şeklinde ön görü görmediklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Güvenlik kameraları, engellilere uygun, klimalı araçlar dedik ama aynı zamanda biz şunu da dedik. Şoför Sertifika Programı da uygulayacağız. Bu dolmuş dönüşümü çalışan personelimizin, şoför esnafımızın aynı zamanda bir eğitime tabi tutulması, bu eğitim sonucunda dolmuşa bineceklere bir kimlik kartı verilmesi ön görülüyor.
Arkadaşlar bana da kart çıkarmışlar, bende dolmuş kullanabilirim. Bu eğitimleri Trabzon Üniversitemizle beraber eğitim programı başlattık. Dolmuş şoförü kardeşlerimize belli süre içinde bu eğitim verilecek. İnsan İlişkileri ve Eğitim.. Alanda aldığımız şikayetler sonrasında müşteri ile şoför arasında yanlış iletişim yoluyla alınan şikayetler. Bu ona bir başlangıç. Eğitim zorunlu. Bu eğitim almayan şoför esnafımızın kart alması mümkün olmayacak, kart almayan da araç sürmesi mümkün olmayacak. Hem uzun sürmüyor. Hem de inşallah zamana yayarak, şoför esnafımızı sıkıştırmadan, esnek şekilde program dizayn edilmek suretiyle eğitim vermek istiyoruz. Acil Kurtarma İlk yardım, Yol ve trafik bilgisi, isteğe bağlı olarak yabancı dil eğitimi verilecek” dedi.
HER ARACIN KİMLİĞİ OLACAK
Biz her araca ticari araç tanıtım kartı vereceğiz. Araca sahipleri ve araç sürücüleri kimdir. Bunları daha standart hale getiriyoruz.  Bu eğitimler statik eğitimler değil. Süreklilik arz etmek durumunda. Gerekli şikayetler de eğitime ihtiyaç olduğu yönünde. Gereken denetimler yapılacak. Sadece odaların denetimi olmuyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri de yollarda olacak. Bu alanda odalarımızla birlikte çalışacağız. Trabzon’da dolmuş sisteminde sorunumuz yok desek olmaz.
HAFTADA 3 GÜN DERS
Eğitim Programları Trabzon Üniversitesi tarafından verilecek. Bugün başlayacak eğitim, 40’ar kişilik 2 grup halinde haftanın 3 günü yani Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri 50 dakikalık olarak verilecek. Eğitimleri, Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi Binasında Prof. Dr. Erdem Taşdemir, Öğr. Gör. Gülseren Günaydın, Arş. Gör. Serkan Kabak tarafından verilecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KİRACILAR DİKKAT !

KİRACILAR DİKKAT !

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil