Ana Sayfa Gündem, Politika 15 Mart 2022

Tatlıoğlu : iktidar ve Tayyip Erdoğan’a verilmeyen oylar geçersizdir’ Teklifiyle Gelseler Şaşmamak Gerekir.”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, AK Parti ve MHP’nin ortak hazırladığı Seçim Kanunu Teklifi’ne ilişkin “Seçime giderken Seçim Kanunu’nu değiştiren bütün siyasi iktidarlar seçimi kaybetmiştir. Bu değişikliğin neticesinde de akıbetin aynı olacağı kesindir.” dedi.

İsmail Tatlıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında

AK Parti ve MHP’nin ortak hazırladığı Seçim Kanunu Teklifi’ne değindi, seçim kanunları açısından AK Parti döneminin siyaseten Meral Akşener öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrıldığını savundu.

İYİ Parti’nin Türk siyasi hayatına girmesiyle önce ittifaklar döneminin başladığını sonra da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirildiğini belirten Tatlıoğlu, Cumhur İttifakı’nın süreç içerisinde bu sistemi yasal bir zemine oturttuğunu kaydetti.

Tatlıoğlu, İYİ Parti’nin, Meral Akşener liderliğinde Türk siyasi hayatına girmesiyle AK Parti’nin 2018 yılındaki seçimde TBMM’deki gücünü kaybettiğini savunarak, “AK Parti 2019 yılında ise büyükşehirlerdeki siyasal gücünü kaybetmiştir. Şimdi sıra Cumhur İttifakı’nın Türkiye’deki siyasal iktidarının tasfiyesindedir. Bu görülmektedir. Tam da bu nedenle yeni bir seçim teklifi yapmışlardır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin çok partili sisteme geçtiği 1946 yılından itibaren farklı seçim sistemlerini uyguladığına dikkati çeken Tatlıoğlu, şunları söyledi:

“Seçime giderken Seçim Kanunu’nu değiştiren bütün siyasi iktidarlar seçimi kaybetmiştir. Bu değişikliğin neticesinde de akıbetin aynı olacağı kesindir. ‘Oyun başladıktan sonra kurallar değişmez’ sözü Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a aittir. 2018’deki başkanlık sistemini düzenleyen seçim kanunu bizzat bu iki partinin düzenlemesidir. Şimdi görülüyor ki bu ittifak sistemi tasfiye edilmek istenmektedir. Kendi oy oranlarını taban alarak bir baraj düzenlemesi yapıp ittifaklar sistemini tasfiye etme amacını taşımaktadır. Belki birkaç ay sonra ‘bu da olmaz, iktidar ve Tayyip Erdoğan’a verilmeyen oylar geçersizdir’ teklifiyle gelseler şaşmamak gerekir.”

İYİ Parti olarak 2017 yılından beri “tek adam” iradesi yerine “güçlendirilmiş parlamenter sistemine” yönelik bir mücadele içerisinde olduklarını belirten Tatlıoğlu, gelinen noktada bu mücadelelerinin önemli bir etkisinin olduğunu kaydetti.

Teklifteki muhtar seçimiyle ilgili düzenlemeye değinen Tatlıoğlu, “Bu kanun teklifinin arızaları çoktur. Adeta muhtarlar ikili sistemle seçilecek. Önce seçilecek, sonra muhtar kendisinin yeterli olduğunu ispat edecek, edemeyenler tasfiye edilecektir. Öyle bir dünya var mı? Kimin aday olup olmayacağı konusunda devlet olarak hukuki düzenlemeniz olur, aday olanlar kazanırsa o andan itibaren suç işlemedikleri sürece görevlerini yaparlar. Hukukun tasfiye edildiği bir düzen İYİ Parti’nin mevcudiyetinde olmayacaktır. Bu düzenlerin Türkiye’ye bir faydası olmayacaktır.” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil