ResimLink - Resim Yükle
ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Bölge, Gündem 9 Nisan 2022

BAŞKAN GENÇ: “HİÇ BİR GİZLİ SAKLIMIZ YOK”

Ortahisar Belediye Meclisinin nisan ayının son toplantısı gerçekleştirildi. Birleşimi açan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 2021 Faaliyet Raporu’nun görüşülecek olmasından dolayı birleşimin yönetimini meclis 1. Başkanvekili Nusret Onur’a devretti.

Ortahisar’ın 2021 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi

Ortahisar Belediye Meclisinin nisan ayının son toplantısı gerçekleştirildi. Birleşimi açan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 2021 Faaliyet Raporu’nun görüşülecek olmasından dolayı birleşimin yönetimini meclis 1. Başkanvekili Nusret Onur’a devretti.

Birim müdürlüklerinin faaliyetlerinin alfabetik sıraya göre görüşülmesinin ardından Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile birim müdürleri kendi faaliyetleriyle ilgili meclis üyelerinin sorularını tek tek cevapladı.

“ÇOĞULCU BİR YAKLAŞIM ORTAYA KOYDUM”

CHP Meclis üyesi Cüneyt Zorlu’nun Ortahisar Belediyesi’nin iştiraki olan ORKENT şirketinin hesaplarının şeffaflığıyla ilgili eleştirilerine cevap veren Başkan Genç, “Bu kurumu sizlerin de görüşleri doğrultusunda idare etmeye çalıştığımı ve hiçbir siyasi mülahazadan bakmadan yönettiğimi ifade etmek isterim. Ben bu belediyeyi çoğunlukçu bir yönetim anlayışıyla yönetmedim, bundan sonra da yönetmeyeceğim. Çoğulcu bir yönetim anlayışıyla yönettiğimi düşünüyorum. Meclisin yetkisinde olan hususlarda bugüne kadar çoğunlukçu bir yaklaşımı ortaya koymadım, çoğulcu bir yaklaşım ortaya koydum. Halkımızın verdiği yetkiyi müştereken katılımcı bir anlayışla kullanmaya çalıştım. Bir sorun varsa şeffaf bir şekilde hep beraber onun üzerine gideceğiz. Aynı anlayışla çalışmaya devam edeceğim ama hem belediyemizin hem de kurumlarımızın hukukunu da korumamız lazım. Bizim bütün birimlerimiz denetime tabidir. Hamdolsun 7 yıldır hiçbir çalışanımızın adli bir süreci, soruşturması olmadı. Eksiklik olabilir, bunlar tartışılabilir ama hiçbir şüpheye yer vermedik bugüne kadar. Buraya girdiğimiz şekilde çıkacağız, Allah’tan duam budur. Buraya girdiğim gibi buradan çıkacağım. Uzun Sokak’ta, Maraş Caddesi’nde aynı Ahmet Metin Genç olarak dolaşacağım. Hep beraber yine bu şehirde yaşayacağız. İsteyen ORKENT’ten her türlü belgeyi temin edebilir, gidip bakabilir. Hiçbir gizlimiz, saklımız yok.” diye konuştu.

“ADIMLARIMIZI İHTİYATLI BİR ŞEKİLDE ATIYORUZ”

Belediyenin mali disiplini ve borçlarıyla ilgili eleştirileri cevaplayan Başkan Genç, “Biz iki yıldır tabiri caizse kendi gelirimizle kavrulduk. Pandemi nedeniyle vergi konusunda vatandaşlarımızı çok yormak istemedik. Buna hakkımız yoktu. Tabiri caizse bir lira kredi kullanmadan, ayrı bir borçlanmaya gitmeden bütün çalışmalarımızı yaptık. Hamdolsun, geçen yıl bütçemizin gerçekleşme oranı gelir gider olarak biri yüzde 97, diğeri ise yanılmıyorsam yüzde 98’dir. Önemli bir gerçekleşme oranıdır. Mali disiplini korumaya gayret ediyoruz. Tasarruf tedbirleri anlamında da bu anlayışı ortaya koymak lazım. Sıra dışı bir dönem var. Adımlarımızı ihtiyatlı bir şekilde atıyoruz. Tasarruf bunların başlıcası ama bazı konularda belediyemiz kendi imkân ve kabiliyetini sürdürecek. Arkadaşlarımızın gündeme getirdiği eleştirel yaklaşımları saygıyla karşılıyorum ama bu şehirde bu dönemde altyapı çalışması yapılması lazımdı. Şehrin altyapısına 1986’dan sonra ciddi bir şekilde el değmemiş. Lokal çalışmalar yapılmış. Bu zaman diliminde Galyan’dan gelen temiz içme suyunu biz temiz bir şekilde vatandaşlarımıza veremiyorduk. Bu kabul edilemez bir şey. Ne riski varsa ona razıyız dedik. Altyapı çalışmaları zor, çetrefilli çalışmalardır. Bir belediyenin en temel vazifesi olan en temiz içme suyunu vatandaşlarına sağlaması için bu altyapı çalışması başladı. Büyükşehrimiz 565 km’lik bir içme suyu hattını yeniliyor. Bu çok olağanüstü bir çalışmadır. Bunu yaparken 100 km’lik yağmur suyu ve kanalizasyon çalışması da  yapıldı. Bu çalışmalar bitince cadde, sokak ve kaldırımlarıyla birlikte son derece güzel ulaşımlı bir şehir haline bürüneceğiz.”

“KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN ARTMASINI GÖNÜLDEN İSTERİM”

İşe alımlarda kadınların ve rehabilitasyon merkezlerinin azlığıyla ilgili eleştirileri cevaplandıran Genç, şöyle konuştu: “Bizim daha çok sosyal ve rehabilitasyon merkezimizin olması lazım. Ama bu konuda duyarsız değiliz, gayret ediyoruz. Kadın mesai arkadaşlarımızın sayılarının artmasını gönülden isterim ama bütün partiler için söylüyorum, bütün partilerde birer tane meclis üyesi hanım arkadaşımız var. Bunu da ben gündeme getireyim. İki birim müdürümüz bayan. İmar müdürümüzden sonra Yazı işleri müdürümüzü de bayanlardan belirledik.”

“ARAÇ KİRALAMAYI YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün çöp toplama araçlarını kiralamasıyla ilgili soruya cevap veren Başkan Genç, “Temizlik işleri araç kiralamasıyla ilgili olarak, bizim sözleşmemiz yedi ay sonra tamamlanıyor. Yeni sözleşmede biz yakıtı ayrıca hesap etmemiz lazım. Bunu ayrı bir şartnameyle düzenlememiz lazım. Biz kiralamayla satın alma arasındaki maliyeti hesapladık. O zaman kiralama lehimize olduğu için bunda karar aldık. Ama şimdi ciddi bir yakıt fiyatlarında artış var. Bu çok önemli bir maliyet girdisi. Şimdi yakıt masrafları nedeniyle bu şeklin maliyeti de önemli bir yük getirecek. Zaten ihalemiz sona eriyor, ne şekilde hareket edeceğimizi müzakere ederek karar altına alacağız.” dedi.

“TAMAMIYLA ŞEFFAFIZ”

Meclis toplantılarının canlı olarak yayınlanması gerektiğiyle ilgili soruya cevaplandıran Başkan Genç, “Bizim toplantılarımız aleni. Gelmek isteyen vatandaşlarımız gelebilir. Buradan canlı yayının bir maliyeti var. Ondan çekinen bir anlayışa sahip değiliz. Tamamıyla şeffafız, halkımız burada ne koşuluyor biliyor. Siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız gelip izliyor. Bir maliyet artışı olduğu için bunu çok çok önemli görmüyorum. Zaten sizler sosyal medyada paylaşımlarınızı yapıyorsunuz. Temizlik işleri ve diğer araç kiralamalarıyla ilgili yeniden bir değerlendirme yapacağız.” diye konuştu.

“MÜNFERİDEN ALIMLAR YAPIYORUZ”

ORBEL şirketinde çalışan personele yapılan zamla ilgili soruyu cevaplandıran Başkan Genç, “Ben maaşlarla ilgili açıklama yaptım. Buradaki bütün personellerimiz benim mesai arkadaşlarımdır. Burada üç parametrenin bir araya gelmesi nedeniyle attığımız adım yanlış anlaşıldı. Yıllık enflasyon, asgari ücretin artışı gibi… Biz 15 Nisan itibarıyla sözleşmedeki hükmü uygulayacağız. Bu da yüzde 48,5 civarındaydı. Arkadaşlarımız diğer belediyelere de bir baksın, hangi belediye ne kadar veriyor? Biz imkânlarımız doğrultusunda mesai arkadaşlarımızın en yüksek ücreti almasını istiyoruz.” dedi.

ORBEL şirketine yapılan alımlarla ilgili soruyu cevaplandıran Başkan Genç, şu ifadelere yer verdi: “Biz ilanla personel alımı yapmadık. Münferit alımlar yapıyoruz. Emekli olanların yerine… Bir birimimizle ilgili böyle bir çalışmamız var. Orada sayı fazla olduğu için. Onun dışındaki adımlarımız münferiden gerçekleşiyor.”

Konuşmasının son bölümünde faaliyet raporunun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Genç, “Ben faaliyet raporunu hazırlayan Mali İşler Müdürlüğümüz, ekip arkadaşlarımız, başkan yardımcılarımıza ve meclis üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah, dönem sonuna kadar elimizden geldiği kadar bu şehir için fayda üretmeye, güzel işler yapmaya devam edeceğiz.” cümlelerine yer verdi.

Bağımsız meclis üyesi Davut Çakıroğlu faaliyet raporuyla ilgili, “Bu faaliyet raporunu hazırlayan herkese teşekkür ediyorum. 2021 yılında yapamadıklarımızı, yaptıklarımızı hesap ederek, 2022 yılının daha ciddiye alınmasını ve daha sade olmasın diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

MHP Grup Başkan Vekili Süleyman Tomaç, “2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun şehrimize hayırlı olsun.” dedi.

AK Parti Grubu adına söz alan Grup Başkan Vekili Hüseyin Canım ise, pandemiye rağmen başarılı bir dönemi geride bıraktıklarına vurgu yaparak, “Hepinizin bildiği gibi 2021 yılı da pandeminin gölgesinde geçti. Ancak buna rağmen bizler başarılı bir faaliyet dönemini geride bıraktık. Bu dönemde teknik altyapı hizmetlerinin yanı sıra spordan, kültüre, eğitimden sosyal hayata kadar birçok çalışma ile hemşerilerimizin gönüllerine hitap ettik. Gönül belediyeciliği esasıyla yürütülen bu çalışmaların takdirle karşılandığını biliyoruz. Bununla birlikte mali disiplini sağlanmış, gelir bütçesinde yüzde 97,96 gider bütçesinde yüzde 98,98 bir gerçekleşme sağlamış olan belediyemizin yönetimini tebrik ediyorum. Ayrıca faaliyet programında 61 performans göstergesine yer verildiğini, bu göstergelerden sadece iki tanesinde belirlenen hedef altında bir gerçekleşme olduğunu görüyoruz. İnanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda performansımızı daha da artırarak En mutlu şehir Ortahisar hedefine ulaşacağız.” cümlelerine yer verdi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Berrin Erkuloğlu, “Hedeflerin büyük oranda gerçekleştiği ifade ediliyor. Ama nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği önemli. Kağıt üzerinde ifade edilenle, uygulananlar farklı. Yapılan işlerin kalitesi ve uzun ömürlü olması önemli. Bu faaliyet raporunun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

CHP Meclis üyesi Turgay Şahin ise, “Bu raporu dizayn eden herkese teşekkür ediyorum. Bizim ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor. Bizim 45 araç kiralamamamız lazım. Gerekirse etkinlik yapmayacağız. Gerekirse festival de yapmayacağız. Azami tasarruf edilecek diyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan görüşmelerin ardından Ortahisar Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil