Ana Sayfa Bölge, Gündem 6 Ekim 2022

BAŞKAN GENÇ : “TARIMSAL ÜRETİME KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Ortahisar’da Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kuruldu

Ortahisar Belediye Meclisinin ekim ayı ikinci toplantısı Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleştirildi. Meclis oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen ‘Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün kurulmasıyla ilgili madde görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.

Ortahisar’da Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kuruldu

Ortahisar Belediye Meclisinin ekim ayı ikinci toplantısı Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleştirildi. Meclis oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen ‘Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün kurulmasıyla ilgili madde görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.

“TARIMSAL ÜRETİME KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Konuyla ilgili konuşan Başkan Genç, pandemiden sonra bütün dünyada gıda tedariğinin çok önemli hale gelmesinden dolayı tarımsal faaliyetlerle ilgili yürütülen bütün proje ve destekleri kurumsal bir hale getirmek için böyle bir adım attıklarını dile getirdi. Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önceden bu neviden faaliyetler için teşekkül ettirdiğimiz çalışmaları ve paydaş olarak katıldığımız çalışmaları, şimdi müdürlüğümüzün kurulmasıyla birlikte kurumsal bir hale getireceğiz. Buradaki temel saikimiz hepinizin malumu iki yıldır bütün yeryüzünü kasıp kavuran bir pandemiyle karşılaştık. Ve pandemi nedeniyle insanların hayatını doğrudan etkileyen kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar gıda tedariği konusunda da bu ihtiyacı daha çok bariz hale getirdi. Dolayısıyla bizim temel işlevimiz arasında olmamakla beraber, bu işi kurumsal manada da bir görev telakki ederek, ilçemizdeki tarımsal üretime katkı sağlamak veya tarımsal üretimdeki verimi artırabilmek, kendi çiftçimizi destekleyerek hem ev ekonomisi, hem de bu vesileyle şehir ekonomisine destek olmak gibi birçok parametresi olan bu çalışmayı kurumsal bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. İnşallah, hem belediyemiz, hem de Ortahisarımız için hayırlı olur.”

“VERİMİ ARTIRACAK PROJELERE YOĞUNLAŞACAĞIZ”

Başkan Genç, Bağımsız Meclis üyesi Davut Çakıroğlu’nun müdürlük bünyesinde Trabzon’a özgü tarım ürünleriyle ilgili ata tohum bankası kurulması konusundaki önerisini dikkate alacaklarını belirterek, “Çok çeşitliliği kapsaması lazım işlevsel olması açısından. Biz burada müdürlüğümüzü daha çok yatırımcı değil de, bundan öte verimi artıracak projelere yoğunlaştıracağız. Mesela fındıkta verimi artırmak için Ticaret Borsası ve Tarım Müdürlüğümüz ile birlikte yürüttüğümüz proje… Ortahisar Belediyemizin desteğiyle geçen yıl 10 adet fındık bahçesini söktük. Çatak bölgemizde biz her zaman makine çalıştırıyoruz. Çay yolu açıyoruz. Buradaki çay üretimini iki katına çıkarırsak burada çay fabrikası kurulacak. Bu da 100 kişinin istihdamı demek. Akyazı’da su problemi var meselâ. Seraların yüzde 40’ı Akyazı’da… Maydanozun yüzde 40’ı ise burada yetişiyor. Bu konuda neler yapabiliriz? Burada temel görev olarak değil de, yardımcı olma, koordine etme, projelere paydaş olabilme gibi görevler üstlenebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

“NE KADAR ÜRETİRSEK O KADAR GÜÇLÜYÜZ”

Başkan Genç, DOKAP’ın desteğiyle beraber salyangoz üretimi planladıklarını belirterek konuyla ilgili, “Salyangozun çok ciddi ihracatı var. İklimsel koşullar uygun, bir protokolle beraber bu işi yapacağız. Bu işi de kurulan müdürlüğümüzün bünyesine alacağız. Ve o şekilde de üretime katkı sağlayacağız. Yani ne kadar üretirsek, o kadar güçlüyüz. Öyle bir konjonktürde yaşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Burhan Bekar kurulan müdürlüğün daha önce meclis bünyesinde oluşturulan Tarımsal Çalışma Grubu’nun önerilerini dikkate alarak faaliyetlerini yürütmesi gerektiğini belirterek,  “Çalışma Grubumuzun kısa vadede yapması gereken önerilerini müdürlüğümüzce dikkate alınmasını istiyorum. Böylece daha hoş şeyler ortaya çıkacaktır. Hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil