Ana Sayfa Bölge, Gündem 31 Temmuz 2023

ATAKAN AKÇA FINDIK ÜRETİCİLERİNİ UYARDI !

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ordu Valisi Tuncay Sonel ve İl Tarım Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile yaptıkları görüşme sonrası alınan kararı açıkladı.
Akça, 12 Ağustos’tan önce bahçeye girecek olan üreticilere kolluk kuvvetlerinin müdahale de bulanacağını, kabahatlar kanununa göre cezalar yazılacağını söyledi.
Akça, “Bahçede çalışan her işçi için 3 bin TL, bahçesini toplatan her üretici için 10 Bin TL ceza yazılacak. Yarından itibaren bu konuyla ilgili cami hopörlerinden anonslar yapılacak.” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, aldıkları bir duyumdan da rahatsız olduklarını açıklarken  fındık işçileri ortak karar alıp, üreticiler üzerinde psikolojik baskı kurarak, “İstediğimiz yevmiyeleri vermezseniz burada çalıştırmaya işçi bulamazsınız” gibi sözler duyduklarını söylerken bu duruma sert tepki gösterdi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’nın basın açıklamasından satır başları ise şöyle ;

“2023 fındık hasat sezonuna bugün itibarıyla on iki günlük bir süre kaldı. Daha önceki çalışmalarımızda bölgemize gelecek fındık işçiliği yapacak vatandaşlarımız için tavsiye niteliğinde bir yevmiye açıklandı. 448 lira olarak. Yine tarım il müdürlüğünün öncülüğünde içinde ziraat odalarının da bulunduğu bir komisyon tarafından da bölgemizde Ordu ili için fındık toplama tarihleri belirlendi.

Tabii bu belirlemeler ve tespitler yapıldıktan sonra kamuoyunda müthiş bir tartışma başladı. Bu tartışmaya son verebilmek için bu basın toplantısını yapma mecburiyetinde kaldık.

FINDIK ÜRETİCİLERİNE DAYIBAŞILAR TARAFINDAN BÜYÜK BİR BASKI VAR

Sevgili üreticilerimiz, sevgili vatandaşlarımız. Burada alınan kararların tamamı üreticinin lehine olan kararlardır. Burada alınan kararların tamamı bölgemize ekmek parası olarak para kazanmaya gelen işçi kardeşlerimizin lehine olan kararlardır fakat görüyoruz ki yapılan polemikler bu işin böyle anlaşılmadığını gösteriyor. Fındık yevmiye fiyatları açıklandı tavsiye olarak fakat kamuoyunda özellikle fındık işçilerini bölgemize getiren Çavuş ve dayıbaşılar arasında büyük bir baskı oluşturulmaya başlandı. Fındık hasadını yapacak üreticilerimize bakın hepiniz, hepimiz kardeşiz. Siz buraya nasıl ekmek parası kazanmaya geliyorsanız burada size fındık toplatmaya çalışan üreticilerimiz de ekmek parası için mücadele ediyor. Bu vatandaşlarımızı tehdit ederek buraya işi gelmez.

Burada çalıştırmaya işçi bulamazsınız” tehditleriyle vatandaşımızı, üreticimizi karşı karşıya getiriyorsunuz, bunun haberlerini alıyoruz. Bu doğru bir davranış değildir. Bu yapılan hizmete, yapılan emeğe verilen kararlara başkaldırmaktır dolayısıyla biz buraya hem ekmek parası kazanmaya gelenler için hem de geçimini bu üründen, fındıktan sağlayan üreticilerimiz için ortak bir karar aldık.

AKÇA, FINDIĞIN ZAMANINDA TOPLANMASINI VURGULADI

İki tarafı da üzmeyecek kararlar aldığımızı düşünüyoruz ayrıca bölgemize il dışından ve yurt dışından gelen üreticilerimize de sesleniyoruz. “Benim iznim kısıtlı, benim sürem kısıtlı, ben bir an önce fındığımı toplatıp gitmek zorundayım. Fiyatı ne olursa olsun…” ile alakalı bir söylem oluşuyor.

Üzülerek şunu söylemek istiyorum. Bu piyasayı bozan sizlersiniz. Bu üründen, bu memlekette ikamet edip tarımını devam ettiren, geçimini sağlamaya çalışan üreticilerimizi de zor durumda bırakıyorsunuz. Eğer fındık toplamaya gelecekseniz.

Ürününüzü hasat etmeye gelecekseniz. İzin tarihlerinizi buna göre ayarlayacaksınız. Buradaki üreticileri zor durumda bırakmayacaksınız çünkü bu üreticilerimiz buradan geçimini sağlıyor. Belki bu ürün sizin geçim kaynağınız olmayabilir, yan geliriniz olabilir ama bu memlekette yüzde doksanına varan üreticimizin geçim kaynağı. Sadece üreticimizin değil, bu bölgede ticaret yapan herkesin geçim kaynağıdır bu fındık dolayısıyla yapılan bu yanlış hareketlerle, yapılan yanlış eylemlerle üreticilerimizi de zor durumda bırakmayın istiyoruz.

BAZI FINDIK İŞÇİLERİNİN KENDİ İSTEDİĞİ TARİHTE TOPLAMA ŞEKLİNDE BİR BASKISI VAR

Yine fındık toplama tarihleriyle alakalı Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan bölgemize gelen işçi kardeşlerimizin başında olan dayı başı ve çavuşlar: “Eğer fındığı şu tarihte toplatmaz iseniz bir daha işçi bulamazsınız. Biz bir daha gelmeyiz.” gibi söylemlerle üreticimizi zor durumda bırakıyorsunuz. Üreticimize psikolojik baskı yapıyorsunuz.

FINDIK TOPLAMA TARİHİ 12 AĞUSTOS OLARAK BELİRLENDİĞİNİ VURGULADI

Bu ilde fındık toplama tarihleri sahilde 12 Ağustos olarak belirlenmiştir dolayısıyla bu tarihlere riayet etmeniz ve bu memlekete geldiğiniz zaman bu üreticilerin kazançlarının heba etmesine sebep olmayın.

Belki farkında değilsiniz. Evet, siz de ekmek parası kazanmaya geliyorsunuz. Her zaman söylüyoruz üstüne basa basa. Biz bir kardeşiz. Bu ülkede beraber yaşıyoruz ama ekmek parası kazandığınız bu üreticilerimize de lütfen doğru davranışlar içerisinde bulunun.

Onlar da sizin gibi ekmek parasını kazanmak için mücadele ediyorlar. 12 ay bu ürünü bekliyorlar dolayısıyla ürünü erken hasat ettirerek üreticilerimizin cebindeki parayı çöpe atmasına sebep olmayın.

1 RANDIMAN FINDIĞIN KAYBI 198 MİLYON TL!

Buradan bir örnek vereyim. Ordu ili için bu sene belirlenen rekolte 198 bin ton. Bir randıman fındığın kaybı bu ile eski parayla 198 trilyon, yeni parayla 198 milyon kayıp demektir.

Türkiye geneline vuracak olursak Türkiye genelindeki bir randıman kaybı 3 bin asgari ücretlinin bir seneki maaş bedeline denk geliyor dolayısıyla kaybedilen paralar çok büyük paralar. Ufak gibi görünebilir. Hiç önemsemediğiniz bir para gibi görünebilir ama hepsine vurduğunuz zaman çok büyük paralar ediyor dolayısıyla biz burada birbirimize saygı göstereceğiz. Devletin, devlet yetkililerinin, kurumlarının almış olduğu karara da saygı duyacağız.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA UYGULANACAK!

Siz de basın toplantısı yapmadan önce Sayın Valim Tuncay Sonel ve Tarım İl Müdürüm Kemal Yılmaz ile beraber bir istişare yaptık ve alınan bu kurallara uymayanlara Kabahatler Kanunu’na göre cezalar yazılacaktır. (Azımsanmayacak cezalar)

Bu cezalar canınızı yakabilir. Güneydoğu’dan, Doğu Anadolu’dan bu memlekete ekmek parası kazanmaya geliyorsunuz. Üreticiler de ekmek parasını kazanmaya çalışıyor.

Bahçesinde çalışan her işçi için 3 bin TL, bahçesini toplatan üretici içinde her bahçe için 10 bin TL ceza yazılacaktır.

Zannediyorum yarın veya çarşamba günü mahalle camilerinden imam arkadaşlarımız tarafından anons yapılacaktır fındık toplama tarihleriyle alakalı. Önümüzdeki Cuma hutbesinde bu konuyla alakalı imam arkadaşlarımız uyarıda bulunacaktır.

Ben de sizleri basın mensupları arkadaşlarım aracılığıyla hem görsel hem yazılı basından uyarmak istiyorum. Bölgemizde fındık toplama eğiliminde olan üreticiler olursa buradan muhtar kardeşlerime, abilerime ve arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum. Mahallenizde bu tür olaylara müsaade etmeyin eğer müdahale edemiyorsanız tarım il müdürlüğüne ve ziraat odalarına bu ihbarlarda bulunabilirsiniz. Yapmış olduğumuz istişareler sonucunda güvenlik güçlerimiz ve ekiplerimiz bu tür erken toplama olayına müdahale edecektir Ve Kabahatler Kanunu’na göre de bahsettiğim cezalar kesinlikle yazılacaktır.

Bu tür mağduriyet yaşamamaları için üreticilerimizin ve çalışan kardeşlerimizin yapılan uyarıları dikkate alması ve yapılan uyarılara riayet etmesi gerektiğini düşünüyor, hepinize bereketli, bol kazançlı sezonlar diliyorum. dedi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil