Ana Sayfa Gündem, Tarım ve Hayvancılık 3 Haziran 2021

TÜRK ÇİFTÇİSİNİ FAKİRLEŞTİRİRKEN YABANCI ÇİFTÇİLER ZENGİNLEŞTİRİLİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Isparta gülünün taban fiyatın bu yıl, en az 7,5 lira olması gerektiğini söyledi

.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında geçen hafta perşembe günü Isparta ve Burdur’u ziyaret ettiğini, burada vatandaşlarla bir araya geldiğini ve Isparta’da saat 05.00’te gül toplamaya gittiğini anlattı.

Gül bahçesinde kadınlarla beraber hasat yaptığını, onların sorunlarını dinlediğini belirten Kılıçdaroğlu, kendisine aktarılan sorunları çözmenin boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

Isparta’nın, dünyanın gül merkezi olduğunu ve Isparta gülünün korunması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Isparta’nın, gül sektörünün merkezi olmanın dışında, o merkezin de büyütülmesi lazım. Gülden elde edilen ürünler yurt dışına satılıyor, altından daha değerli ama değerini ne hikmetse siyaset bir türlü kavrayamadı. Ne istiyorsunuz? Dövizi yok, şuyu yok, buyu yok. Toprakta gülü ekiyor, sabahın köründe topluyor, ondan gül yağı çıkarıyor, çalışıyor ve büyük bir kısmını ihraç ediyor, kendi ülkesine döviz getiriyor. Korunması lazım, büyütülmesi lazım, varsa sorunlarının çözülmesi lazım. Kendi ülkesine döviz getiren bir tarım alanı bu, bunun korunması gerekiyor. Taban fiyatın bu yıl, en az 7,5 lira olması lazım. Hükümet yetkililerine sesleniyorum: 7,5 lirayı pahalı buluyorsanız, bu rakam yüksek diyorsanız sen de benim gibi sevgili Erdoğan gidersin, sabahın saat 05.00’inde bir gül topla bakalım. Bu 7,5 lira az mıdır çok mudur göreceksin.”

Gül yağının, dünyanın her tarafına, özellikle de Fransa’ya gönderildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Isparta bu kadar değerli bir altını elinde tutuyor. O altını büyütecek olan siyaset kurumu. Umarım siyasetçi bunun gereğini yerine getirir.” dedi.

Üreticinin girdi maliyetlerinden şikayet ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Ciddi bir üretim planlamasının yapılması lazım. Gerçi, planlama kavramı bunların kafasında yok ama biz yine de hatırlatalım. GÜLBİRLİK’in teknolojik altyapısının kesinlikle yenilenmesi gerekiyor, daha verimli gül yağı elde etmek için. Bütün bunlar olur mu? Elbette olur. Bunların iktidarında olur mu? Olmaz. Kimin iktidarında olur? Halkın iktidarında, CHP iktidarında olur. Gülü savunanların, emek harcayanların iktidarında olur. Bunları yapacağız.”

Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin 2011’de, Isparta’nın Şarkikarağaç ilçesinde kapalı devre sulama sistemi kurulması yönünde vaatte bulunduğunu ancak 10 yıldır bu vaadin yerine getirilmediğini söyleyerek, partisinin iktidarında bu konunun gereğini yapacağını iddia etti.

Bu ilçede ağırlıklı olarak AK Parti’ye oy veren 20 köyün mağdur edildiğini savunan Kılıçdaroğlu, iktidara oy veren köylülerden bir dahaki seçimde “yalan söyleyene oy vermemelerini” istedi.

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alan Güzelpınarlı kadınların, kekik üretim alanında taş ocağı yapılmak istenmesini protesto ettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, “İkizdereli kadınlar; vallahi diğer kadınlara da örnek oldunuz. Diğer kadınlar da kekik üretimi konusunda sizin gösterdiğiniz mücadeleyi gösteriyor. O nedenle verdiğiniz mücadele İkizdere mücadelesi değil, bir hak, hukuk, adalet mücadelesidir. Köyünüze, ağacınıza, kuşunuza, kurdunuza sahip çıkıyorsunuz. Aynı şekilde Güzelpınar Mahallesi kadınlarına da yürekten teşekkür ederiz. Siz mücadeleyi verin, her türlü desteği biz size sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, çay ve fındıkta hak olan taban fiyatın verilmesiyle bölge halkının gelir düzeyinin yükselebileceğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Çay üreticileri itiraz ettiler, ‘Fiyat düşüktür, Çaykur zaten gırtlağına kadar borca batmış vaziyette. Fiyatı yükseltin, devlet bu konuda destek olsun.’ diye ortaya çıktılar. Polisler ellerinde copla en sert şekilde müdahale ettiler. Çay üreticisi hakkını istiyor. Hak istemenin suç olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Rizeli, Artvinli kardeşlerim çay konusunda siz yıllardır itiraz ediyorsunuz, haklarınız verilmiyor. Hiç aklınıza geliyor mu Allah aşkına, oy verdiğiniz AK Parti yıllardır Türkiye’ye tonlarca çay getiriyor. İthal ediyor çayı. Kaçak çayları her tarafta görürsün. Biz alın terinin hakkını vereceğiz, ithalatı kesinlikle yasaklayacağız, kaçak çayı da dibine kibriti verip meydanda yakacağız.”

İktidarın, kendisine oy versin vermesin her vatandaşın hakkını teslim etmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında herkese hakkını vereceklerini, ceplerini dolduran bir iktidar olmayacaklarının görüleceğini öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, iktidarın fındığı uluslararası tekellere teslim ettiğini savunarak, “Eğer bu düzen böyle giderse, önümüzdeki 10 yıl içinde bütün fındık üreticileri büyük bir tekelin işçisi olacak. Fındık tarlalarını satın alıyorlar şimdi, asgari ücrete mahkum işçi olacaklar.” dedi.

Fındığın 35 lira olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türk lirası eridi zaten, neredeyse 4 dolar ediyor. Dünyada bir numarasın, bir fındık 4 dolar etmez mi? Herkes bekler. Bu fiyatı vermezler. Uluslararası tekellere hizmet ediyor bunlar, fındık üreticisine hizmet etmezler. AK Parti İl Başkanı da yerel televizyona çıkıp üreticiyi tehdit ediyor, ‘Ayağını denk al.’ diyor. Birisi size ‘Ayağını denk al.’ diyor ve siz de gidip tıpış tıpış ona oy veriyorsanız elbette sizi açlığa mahkum edecekler. Her birimizin uyanması, gerçekleri görmesi lazım.” sözlerini sarf etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 41 ilde kuraklık yaşandığını açıkladığını, bazı illeri ziyaret eden milletvekillerinin bu durumu doğruladığını aktardı.

Dünyada ısınmanın arttığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu nedenle tarım ve sulama konusunda iktidarın önlem alması gerektiğini belirtti. İktidarın bu konuda gerekeni yapmadığını savunan Kılıçdaroğlu, bu bağlamda Burdur’da Karacaören Barajı’na ilişkin vaadin yıllardır yerine getirilmediğini ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, “Yapmazlar kardeşim. Niye yapsınlar? Her seferinde gider oy verirsen niye yapsın? ‘Oylar keklik, zaten kafeste. İstediğim zaman gider vaatte bulunurum, oylarını alırım. Sonra unuturuz gider.’ diyor. Unutmayacaksın kardeşim, sana söz verilmiş ve gereği yerine getirilmemişse, oyunun rengini değiştireceksin.” diye konuştu.

Benzer şekilde Konyalı çiftçilerin su sorunu nedeniyle yol kestiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Günaydın, nihayet siz de uyandınız. Yer altı suları tükenmek üzere. Sevgili Konyalı çiftçi kardeşlerim, sormuyor musunuz, Mavi Tünel yapılacak ve Konya Ovası sulanacaktı. Yıllardır bu söyleniyor, neden gereği yapılmıyor? Yapmazlar kardeşim, yapmazlar. Neyi yaparlar? Kafayı takmışlar, ‘Kanal İstanbul’u yapacağım, talan İstanbul olacak. İstanbul’u talan edeceğim. Rant var orada, Konya Ovası’nda rant yok. O zaman niye Mavi Tünel’i yapayım?’ diyor iktidardakiler. Sen de itiraz edeceksin. Para, çiftçi için mi rantiye sınıfı için mi harcanacak? Bunun yapılması lazım.” ifadelerini kullandı.

İktidarın, tarımdaki sorunları ithalatla çözdüğünü iddia eden Kılıçdaroğlu, “Dışarıdan daha ucuza alıyoruz.” söylemiyle halka yalan söylendiğini savundu. Kılıçdaroğlu, iktidarın, 2020 hasadında, yerli olanın fiyatına göre ithal buğdayda yüzde 46, mısırda yüzde 81, ay çiçeğinde yüzde 82, arpada yüzde 43 daha yüksek fiyat verdiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Yabancı çiftçileri zengin ediyorlar. Ziraat Odası Başkanı bağırıyor, raporlar hazırlıyor, hükümete, iktidar sahiplerine gönderiyor. ‘Çiftçi perişan, mahvoldu, saman bile elde edemiyor.’ İktidar sahiplerinden çözüm için, Allah için bir cümle duydunuz mu? Duyamazsınız ama rantiye sınıfı olsa hepsini orada görürsünüz. Havadan para kazananlar.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site by Uzman Tescil