Ana Sayfa Gündem, Tarım ve Hayvancılık 16 Eylül 2022

ÇİĞ SÜTTE DAĞ FARE DOĞURDU

Çiğ süt fiyatlarını belirlemek için bugün toplanan Ulusal Süt Konseyi’nden yine üreticiyi hayal kırıklığına uğratan bir karar çıktı. Toplantıda süt üreticisin eline destekler hariç net 7.5 lira geçecek şekilde karar alındı. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler sanayici tarafından karşılanacak. Buna göre çiğ süt fiyatlarında ortalama 50 kuruş gibi düşük bir artış yapılmış oldu.

Ulusal Süt Konseyi’nin bugün yaptığı toplantıda, çiğ süt fiyatlarında üreticinin eline net 7.5 lira geçecek şekilde karar alındı. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderlerin sanayici tarafından karşılanması olumlu bulunurken, çiğ süt tavsiye fiyatında hiç bir artış yapılmaması üreticide hayal kırıklığına neden oldu.

Bilindiği üzere 15 Mayıs’ta açıklanan tavsiye fiyatta soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılanıyor ve bu kesintilerden dolayı üreticinin eline net 7.5 lira geçmiyordu.

ÇİĞ SÜT PRİM DESTEĞİNİN 50 KURUŞA ÇIKARILMASI BEKLENİYOR

Ulusal Süt Konseyi’nin 1 Ekim’den itibaren uygulanacak çiğ süt tavsiye fiyatında, çiğ süt destek primi ile ilgili bir karar alınmadı. Ancak sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre çiğ süt prim desteğinin de 20 kuruştan 50 kuruşa çıkarılacağını ve bu destek artışının Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından açıklanacağı kaydedildi.

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Türkiye’den 6 ülkeye 168 bin canlı küçükbaş hayvan ihracatı yapılacak! İzinler verildi sevkiyatlar başladı!
Türkiye’den 6 ülkeye 168 bin canlı küçükbaş hayvan ihracatı yapılacak! İzinler verildi sevkiyatlar başladı!
“Bilindiği üzere 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 7,50 TL/Litre olarak belirlenmişti. 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; %3,6 yağ ve %3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının (çiğ süt destek primi hariç) üreticinin eline net 7,50 TL geçecek şekilde belirlenmesine, Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir. Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulunda görevli Sanayici Alt Grubu temsilcileri söz konusu karara şerh koymuşlar, 1 üye ise çekimser kalmıştır”

kAYNAK:Tarımdanhaber

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil