ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa Gündem 30 Temmuz 2020

MURAT ZORLUOĞLUNDAN BEŞİRLİ DOLGU ALANI DÜZENLEMESİNİN MERAK EDİLENLERİ

Haberin Yıldızı-

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Beşirli Dolgu Alanı Düzenlemesi Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, göreve geldikleri ilk günden itibaren ortak akla ve istişareye önem verdiklerini vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Beşirli Dolgu Alanı Projesi’nin fonksiyonlandırılması hakkında istişarelerde bulunmak üzere düzenlenen çalıştaya, şehrin dinamikleri ilgi gösterdi. Ortak akıl çalıştayına; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, Genel Sekreter Yardımcıları Süleyman Gün ve Gürcan Başar, Meclis Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, KTÜ ve Trabzon Üniversitesi’ne mensup akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının idarecileri katıldı.
CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMIZI ARZ EDİYORUM
Beşirli Dolgu Alanı Düzenlemesi Çalıştayı’nın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sözlerine Sümela Manastırı ve Ayasofya Camii’nin açılışı ile başladı. Trabzon’da iki güzelliği bir arada yaşadıklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Yaklaşık beş yıldır restorasyon çalışmaları devam eden Sümela Manastırı dün itibarıyla bütünüyle ziyaretçilerinin hizmetine açıldı. Yine yaklaşık 2 yıldır yoğun bir gayretle tadilatını gerçekleştirdiğimiz Ayasofya Camimizi de dün itibarıyla açtık. Bu açılışları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin video konferans metoduyla gerçekleştirmesi de bizim için ayrıca kıymetliydi. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Değerli Kültür ve Turizm Bakanımız da iki bakan yardımcımız ve ilgili genel müdürlerimizle adeta Trabzon’a çıkarma yaptı. Şehrimizle ilgili talepleri kendisine iletme imkanı bulduk. Kültür ve Turizm Bakanımıza ve heyetine de şehrimiz adına yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
FİKİRLER PROJEYE VE YATIRIMA DÖNÜŞECEK
Trabzon’un çok özel bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Şehrin meselelerine duyarlı olmak gelişim ve kalkınma bakımından çok önemli. Tüm vatandaşlarımız da şehrin sorunlarıyla yakından ilgili. Bunu sokakta yürürken de çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla bizlere yapılan önerilerden de anlıyoruz. Bugün de burada spesifik bir istişare ve ortak akıl toplantısı yapıyoruz. Şehrin neredeyse tüm dinamikleri bir araya geldik ve şehrimizin geleceğine çok büyük katkı yapacağına inandığımız Beşirli Dolgu Alanı’nın fonksiyonlandırılması konusunda sizlerin kıymetli fikirlerini bir araya getireceğiz. Bu fikirler projeye, oradan da yatırıma dönüşecek” diye konuştu.
İSTİŞAREYE HER ZAMAN ÖNEM VERİYORUZ
Göreve geldikleri günden itibaren istişareye çok önem verdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “En son Ulaşım Master Planı çerçevesinde bir araya gelmiştik. Bir Kadın Yaşam Merkezi sözümüz vardı. İstişareye verdiğimiz önemi göstermesi bakımından ifade etmek gerekirse, arkadaşlarımız önce Türkiye’de var olan Kadın Yaşam Merkezlerini gittiler, gördüler. Fonksiyonlarına, nasıl kadrosu var, ne şekilde mimarisi var baktılar. Sonra Trabzon’da kadınlarla alakalı STK ve meslek odaları ile bir araya gelindi. Orada da bu konu konuşuldu. Alanda yapılan tespitler, talep ve öneriler doğrultusunda projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bunun bir benzerini kısa sürede hayata geçecek olan Engelsiz Yaşam Akademisinde gerçekleştiriyoruz. Orada da ilgili tarafların fikirlerini almaya gayret ediyoruz. Çünkü her zaman soruna en yakın olan çözüme de en yakın olandır düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.
PROJELERİMİZİ İŞ OLSUN DİYE GÖRÜŞMEYİZ
Bazen sosyal medya veya bazı yazılı medyadan istişare konusunda eleştiriler duyduklarını da ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Projeler bize en son aşamada geliyor deniliyor. Ben şahsen ekibime sürekli ilgili taraflarla konuları müzakere etme talimatı veriyorum. Bu bir kültür ve zihniyet değişimi. Bunu hemen bir senede sağlayamayabiliriz ama çok büyük mesafe katettiğimiz konusunda buradaki temsilcisi arkadaşlar hakkımızı teslim edecektir. İstişare ve ortak aklın oluşturulması anlamında Büyükşehir Belediyesi olarak epey bir çaba sarf ettik. Hiçbir projemizi iş olsun diye kimseyle görüşmeyiz. Biz projelerimizi, fikirlerimizi, sorunlarımızı ilgili taraflarla onların gerçekten önerilerini almak ve o önerileri projeye katmak için alıyoruz. Bunu özellikle bilmenizi istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.
KARADENİZ’İN EN GÜZEL SAHİL PROJESİ OLACAK
Beşirli Dolgu Alanı’nın fonksiyonlandırılması projesinin şehrin turizmine ve ticaretine değer katacağına inandıklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “projenin şehrimizin sosyal yaşamına renk katmasını istiyoruz. Bizden önceki dönemde başlatılan bu projeye bugün bir başlangıç yapmış oluyoruz. Bugün sizlerin fikirleriyle, şehrimize ve bölgemize uzun yıllar çok önemli hizmetler görecek bir alan inşa edeceğiz. Bu alanla ilgili mutlaka herkesin bir fikri ve görüşü vardır. Beşirli Dolgu Alanı’nı sadece Trabzon’un değil tüm bölgenin istifadesine sunabileceğimiz bir vasıfta dizayn etmemiz ve bunu kentimize kazandırmamız gerekiyor. Bu manada proje ekibimiz hazır. Sizlerin fikirleri ile başlıyoruz. Ulusal ve uluslararası deneyimlerden ve örneklerden faydalanmamız gerekiyor. Bu bizim için bir prestij projesidir. İddialıyız, Karadeniz’in en güzel sahil projesi olarak ödüller kazanacağımız, birçok bölge insanının, yabancı turistin burayı görmek için geleceği önemli çalışmayı bugün başlatıyoruz” dedi.
KAMUOYU İSİM ÖNEREBİLİR
Deniz dolgusunun çok da arzu ettiği bir şey olmadığını da dile getiren Başkan Zorluoğlu “Fakat şu aşamaya gelmiş bir projenin de durması ne de eski haline döndürülmesi mümkün değil. Diğer taraftan arazi fakiri bir şehiriz. Bu manada arzu ettiğimiz güzellikleri ortaya koyabilirsek, bu proje bir bakımdan da fırsat olacak. O manada iyi niyetle, samimiyetle ve büyük bir çaba göstererek bugün Beşirli Dolgu Projesi’ne başlamış oluyoruz. İsmi Gülcemal olarak zaman zaman zikredilse de bir isim koymadık. Trabzon kamuoyunun ve ilgili tarafların önerebileceği bir husustur. O nedenle hiç Gülcemal demedim ama denilmesine bir karşıtlığımız da yok. Fakat isterim ki ismi de cismiyle mütenasip olsun. Ortaya koyacağımız proje ne ise onlar dikkate alınarak bir isimlendirme yapılsın” diye konuştu.
TRABZON’U DENİZLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ
Seçim döneminde Trabzon’un denizden uzaklaşması ile ilgili serzenişlerle karşılaştığını da dile getiren Başkan Zorluoğlu “Bu doğru ve saklanacak bir durum değil. Sahil yolunun dolgu olarak geçmesiyle, Trabzon sahilden uzaklaştı, denize zor ulaşır hale geldi. Bizim Büyükşehir Belediyesi olarak iddiamız görev süremiz içinde Trabzon’u denizle daha yakın hale getirmek ve bunun için gerekli bağlantıları kurmak. Sahil boyunca gerekli düzenlemeleri yapmak. Buna da Allah’ın izni ile başladık. Ganita’nın projesi devam ediyor. Ganita ile Faroz arasında güzel proje yapıldı. Henüz tamamlanmadı ama eylül ayında ihale etmeyi düşünüyoruz. Projeyi tamamladığımızda Ganita’dan Faroz’a kadar vatandaşlarımızın yararlanabileceği denizin kenarında çok güzel alanlar ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.
VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ
Projenin iki etaptan oluşacağını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu “İkinci etapta Faroz’dan Beşirli’ye kadar dolgu alanını da kapsayacak şekilde, o alanı da stadyuma kadar insanlarımızın daha büyük keyifle kullanabileceği, çeşitli fonksiyonlar yüklenmiş hale getiriyoruz. Yani hedefimiz ilk etapta Ganita’dan Beşirli’ye kadar olan alanın yeniden düzenlenmesi. O alanı kesintisiz yürüyüş ve bisiklet yolları, birtakım sosyal ve ticari donatılar, peyzaj çalışmaları, çok şık aydınlatmalarla estetik bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Vatandaşlarımızın Ganita’dan bisikleti, kaykayı ve pateni ile rahatlıkla Akyazı’ya kadar gidebilmesini arzu ediyoruz. İkinci etapta da zaman açısından değil teknik olarak ifade etmek gerekirse, inşallah Akyazı’dan Yıldızlı, Söğütlü ve Akçabaat’a kadar olan alanı da düzenleyip Ganita’dan Akçaabat’a kadar bir sahil bandı oluşturmak istiyoruz. İlgili proje firmamız bu proje üzerinde de çalışıyor. Yomra ile ilgili de çalışmalarımız var. Ramada Otel’in arkasında 800 metre civarında bir yer, plaj var. O alanı da bütünüyle projelendirdik. İhalesini yapacağız. Sonbaharda düzenleyeceğiz. Orayı da yeni bir plaj ve dinlenme alanı olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.
SİZLERLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ
Dışarıdan eleştirmenin kolay olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu “Bu yükü sırtlanmak, bizim yükümüze omuz vermek önemli olan. Bu konuda hepinize teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç. Sadece bugün bir araya gelmeyeceğiz. Projeyi yapan arkadaşlarımıza da ilgili birimlerimize de söylüyorum, bu süreçte zaman zaman değerlendirme toplantıları yapmak suretiyle bir araya gelerek sizlerle birlikte yürüyeceğiz. Bu büyük projelerimizin tamamında uygulayacağımız bir yöntem olacak. Organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
SUNUM YAPILDI
Çalıştay kapsamında Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Murat Öztürk tarafından katılımcıları bilgilendiren sunum yapıldı. Sunumun ardından Beşirli Dolgu Alanı’nın fonksiyonlandırılması konusunda davetlilerin görüşleri alındı. Beşirli Dolgu Alanı Düzenlemesi Çalıştayı, değerlendirmeler ve kapanış konuşmalarının ardından sona erdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!
Hazır Site apk Uzman Tescil