DOLAR 33,0919 0.29%
EURO 36,1156 0.31%
ALTIN 2.591,070,84
BITCOIN 2069945-0.67119%
Trabzon
26°

PARÇALI BULUTLU

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

BIDEN; ÇEKİLMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİM

BIDEN; ÇEKİLMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİM

ABONE OL
7 Temmuz 2024 17:36
BIDEN; ÇEKİLMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden Trump la yaptıkları canlı yayın tartışmasının ardından, seçim yarışından çekilmesi yönünde Demokratlar, destekçileri ve bağışçılardan gelen çağrılar üzerine ilk televizyon röportajını ABC News’e verdi.

Başkan Joe Biden , eski Başkan Donald Trump ile CNN’deki münazarasından bu yana ilk televizyon röportajını gerçekleştirdi ve Cuma günü Wisconsin, Madison’da ABC News sunucusu George Stephanopoulos ile bir araya geldi.

Biden ile Stephanopoulos arasındaki görüşmenin tam metni aşağıda yer almaktadır.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Sayın Başkan, bunu yaptığınız için teşekkür ederim.

BAŞKAN JOE BIDEN: Beni ağırladığınız için teşekkür ederim.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Tartışmaya başlayalım. Eh, Siz ve ekibiniz kötü bir gece geçirdiğinizi söylediniz. Ama sizin–

BAŞKAN JOE BIDEN: Elbette.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ama arkadaşınız Nancy Pelosi, milyonlarca Amerikalının aklında olduğunu düşündüğüm soruyu ortaya attı. Bu kötü bir bölüm müydü yoksa daha ciddi bir durumun işareti miydi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Kötü bir bölümdü. Ciddi bir durum belirtisi yoktu. Bitkindim. Hazırlık açısından içgüdülerimi dinlemedim ve– ve kötü bir geceydi.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Biliyorsun, bitkin olduğunu söylüyorsun. Ve– ve bunu daha önce de söylediğini biliyorum, ama geldin– ve zor bir ay geçirdin. Ama Avrupa’dan münazaradan yaklaşık 11 veya 12 gün önce eve geldin, Camp David’de altı gün geçirdin. Bu neden yeterli dinlenme süresi, yeterli iyileşme süresi değildi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Çünkü hastaydım. Kendimi çok kötü hissediyordum. Aslında, yanımdaki doktorlar. Neyin yanlış olduğunu anlamaya çalıştıkları için bir COVID testi yapıp yapmadıklarını sordum. Bir enfeksiyon olup olmadığımı görmek için bir test yaptılar, bilirsiniz, bir virüs. Yapmadım. Sadece çok kötü bir soğuk algınlığım vardı.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ve– sonrasında tartışmayı hiç izlediniz mi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Hayır, sanırım yapmadım.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Peki, benim ulaşmaya çalıştığım şey şu, tartışmayı yaşarken ne deneyimliyordunuz? Ne kadar kötü gittiğini biliyor muydunuz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Evet, bakın. Hazırlandığım tüm yol, kimsenin hatası değil, benim. Kimsenin hatası değil, sadece benim. Ben, şey– normalde yaptığım şeyi hazırladım, yabancı liderlerle veya Ulusal Güvenlik Konseyi ile açık ayrıntılar için geri döndüğümde. Ve fark ettim ki– bunun yaklaşık ortasında, bilirsiniz, hepsi– New York Times’ın beni aşağı çektiğini duydum, tartışmadan önce on noktada, şimdi dokuz, ya da neyse işte. Meselenin gerçeği, baktığım şey, onun da 28 kez yalan söylediğiydi. Yapamadım– yani, tartışmanın gidişatına bakılırsa, değil– benim hatam, başka kimsenin hatası değil, başka kimsenin hatası değil.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ama daha konuşmadan, ilk sorudan itibaren sıkıntı yaşadığınız anlaşılıyordu.

BAŞKAN JOE BIDEN: Kötü bir gece geçirdim. Ara sıra kötü röportajlar verdiniz. Ben– Hiçbirini hatırlamıyorum ama eminim siz verdiniz.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Çok yaşadım. Sanırım soru şu ki– buradaki sorun, izleyen birçok Amerikalı için, 2020’ye geri dönerek, yaşınızdan endişe eden insanlara “Beni izleyin” demeniz. Ve biliyorsunuz, 50 milyon Amerikalı o tartışmayı izledi. Zaten sahip oldukları korkuları doğrulamış gibi görünüyor.

BAŞKAN JOE BIDEN: Bakın. O tartışmadan sonra, tartışmadan sonra sabah 2:00’ye kadar olmak üzere üst üste on büyük etkinlik yaptım. Kuzey Karolina’da etkinlikler yaptım. Georgia’da etkinlikler yaptım, bugün buna benzer etkinlikler yaptım, büyük kalabalıklar, yoğun tepki, hayır– hayır– kayma yok. Ve bu yüzden, sadece kötü bir gece geçirdim. Nedenini bilmiyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Peki, o kötü geceyi geçirdiğiniz gerçeği ne kadar çabuk aklınıza geldi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Kötü bir gece geçirdiğimi fark ettiğimde aklıma geldi, bir soruya cevap verirken bile, mikrofonunu kapatmış olmalarına rağmen, hala bağırıyordu. Ve ben– bunun dikkatimi dağıtmasına izin verdim. Ben– bunun suçunu ona atmıyorum, ancak kontrolün bende olmadığını fark ettim.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Diğer endişelerden biri de şu ki, bu son zamanlarda bildirilen bir düşüş örüntüsüne uyuyor gibi görünüyor. New York Times’ın 2 Temmuz’daki başlığı şöyleydi: “Biden’ın ihmallerinin giderek daha yaygın ve endişe verici olduğu söyleniyor.” İşte yazdıkları.

“Son birkaç aydır Başkan Biden ile vakit geçiren kişiler, bu aksaklıkların daha sık, daha belirgin ve Perşembe günkü tartışmadan sonra daha endişe verici hale geldiğini söyledi. Birçok hesaba göre, video görüntüleri, gözlemler ve röportajlarla kanıtlandığı üzere, Bay Biden bugün üç buçuk yıl önce göreve geldiğindekiyle aynı değil.” The Washington Post ve Wall Street Journal’da benzer haberler. Üç buçuk yıl önce göreve geldiğinizdeki adamla bugün aynı adam mısınız?

BAŞKAN JOE BIDEN: Başarılar açısından, evet. Ayrıca Orta Doğu için bir barış planı hazırlayan ve bu planın meyvesini verebilecek kişi de bendim. Ayrıca NATO’yu genişleten kişi de bendim. Ayrıca ekonomiyi büyüten kişi de bendim. Yapılan tüm bireysel şeyler benim fikirlerimdi veya yerine getirdiğim şeylerdi. Devam ettim.

Ve böylece, örneğin, bilirsiniz, “Biz-Peki, o zaman bu doğruydu, Biden son zamanlarda ne yaptı?” Bugün gördünüz mü, 200.000 yeni iş ilan edildi. Hiç kimsenin üstlenmediği bir yöne doğru ilerliyoruz. Bunu hükümetteki günlerinizden bildiğinizi biliyorum.

Büyük ilaç firmalarıyla mücadele ettim. Onları yendim. Kimse onları yenebileceğimi söylemedi. Yaptığımızı söylediğimiz, yapamayacağımız söylenen her şeyi üstlendim. Ve bunun bir parçası olarak aday olduğumda üç şey yapmak istediğimi söyledim: Ofiste biraz nezaketi geri getirmek, orta sınıfa biraz destek sağlamak, hem ortadan dışarıya hem de aşağıdan yukarıya, zenginlerin hala iyi durumda olduğu, herkesin daha iyi durumda olduğu gibi sızan ekonomi yerine ve ülkeyi birleştirmek.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Peki son üç buçuk yıldır yaptığınız tüm bu çalışmalar size fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan neye mal oldu?

BAŞKAN JOE BIDEN: Şey, ben– ben– bence bana gerçekten kötü bir geceye, kötü bir koşuya mal oldu ama, bilirsin, ben– George. Ben– ben bu ülke hakkında iyimserim. Bence biz onun da belirttiği gibi kaybedenler ülkesi değiliz. Amerika’nın zor durumda olduğunu düşünmüyorum. Bence Amerika birçok inanılmaz fırsattan yararlanmanın eşiğinde.

Önümüzdeki dönemde, vergi sistemini düzeltmemiz gerektiğinden emin olacağım. Tüm insanlara sağlık hizmeti sunduğumuz, çocuk ve yaşlı bakımı sağladığımız, serbest bıraktığımız ve tüm bu şeyleri sağladığımız bir durumda olduğumuzdan emin olacağım.

En çok gurur duyduğum şeylerden biri, ekonomik planımın ortaya atıldığı zamanı hatırlıyor musunuz? Ana akım ekonomistlerin çoğu, “Bu işe yaramayacak.” dedi. Tahmin edin ne oldu? Şu anda 16 Nobel ödüllümüz var, 16’sı ekonomi alanında, “Biden’ın bir sonraki dönemi, yapmak istediklerine göre, muazzam bir başarı olacak.” diyor. Trump’ın planı bir durgunluğa ve enflasyonda önemli bir artışa neden olacak. Büyük ilerleme kaydettim ve yapmayı planladığım şey bu. Ve bunu başarabiliriz.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ben– Ben– Bunu anlıyorum ve buna itiraz etmiyorum. Size sorduğum şey– kişisel durumunuzla ilgili. Özellikle son birkaç ayda daha fazla ihmal olduğunu kabul ediyor musunuz?

BAŞKAN JOE BIDEN: 100 metreyi 10 saniyede koşabilir miyim? Hayır. Ama hala iyi durumdayım.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Daha mı güçsüzsünüz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Hayır.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Seni tanıyorum

BAŞKAN JOE BIDEN: Gel ve programımı takip et.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Tartışmadan sonra doktorunuzla konuştuğunuzu biliyorum. Ne dedi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Bana şöyle dedi: Bana baktı ve “Çok yorgunsun.” Hepsi bu. Her yere benimle birlikte seyahat eden doktorlarım var. Bildiğiniz gibi her başkan var. Dünyanın en iyilerinden bazıları olan doktorlar gittiğim her yere benimle birlikte seyahat ediyor. Ne yaptığımla ilgili sürekli bir değerlendirmem var ve bir sorun olduğunu düşündüklerinde bana söylemekten çekinmiyorlar.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Devam eden bir değerlendirmeniz olduğunu söylediğinizi biliyorum. Tam bir nörolojik ve bilişsel değerlendirmeden geçtiniz mi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Her gün yanımda tam bir nörolojik test oluyor. Ve tam bir fiziksel muayeneden geçtim. Yani, yani, fiziksel muayenelerim için Walter Reed’deydim. Yani, evet, cevap.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ben– Doktorunuzun bir nöroloğa danıştığını söylediğini biliyorum. Ben– Sanırım biraz farklı bir soru soruyorum. Belirli bilişsel testler yaptırdınız mı ve bir nörolog, bir uzman, muayene yaptırdı mı?

BAŞKAN JOE BIDEN: Hayır. Kimse bana bunu yapmam gerektiğini söylemedi. Kimse söylemedi. İyi olduğumu söylediler.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Nörolojik ve bilişsel testler içeren bağımsız bir tıbbi değerlendirmeden geçmeyi ve sonuçları Amerikan halkına açıklamayı kabul eder misiniz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Bakın. Her gün bir bilişsel teste giriyorum. Her gün o teste giriyorum. Yaptığım her şey. Biliyorsunuz, sadece kampanya yapmıyorum, aynı zamanda dünyayı yönetiyorum. Hayır– ve bu hiç de abartı değil, ama biz dünyanın temel ulusuyuz..

Madeleine Albright haklıydı. Ve her gün, örneğin, bugün buraya gelmeden önce, telefondayım — başbakanla — neyse, ayrıntıya girmemeliyim ama Netanyahu ile. İngiltere’nin yeni başbakanıyla telefondayım.

NATO’nun genişlemesi ve bunun devam edip etmeyeceği konusunda Avrupa’da yaptığımız şeyler üzerinde çalışıyorum. Putin’le mücadele ediyorum. Yani, her gün orada geçirdiğim hiçbir gün yok, her gün vermem gereken kararlar yok.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ve siz bunu yapıyordunuz ve Amerikan halkı izliyordu, ancak yaşınız ve sağlığınız hakkındaki endişeleri büyüyor. Bu yüzden soruyorum — onları rahatlatmak için, bağımsız tıbbi değerlendirmeye razı olur musunuz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Beni izleyin– bu kampanyada daha çok zaman var. 125 günden fazla var.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Yani cevap–

BAŞKAN JOE BIDEN: Bir karar verecekler.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Doğru, şu anki cevap şu: Hayır, sen… bunu şu anda yapmak istemezsin.

BAŞKAN JOE BIDEN: Evet, bunu zaten yaptım.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Röportajın başında başarılarınızdan çok bahsettiniz. Ve– ve bunu tartışmak istemiyorum, bunu tartışmak istemiyorum. Ama– bildiğiniz gibi seçimler geçmişle değil, gelecekle ilgilidir. Dünle değil, yarınla ​​ilgilidir. Ve şu anda birçok insanın aklındaki soru şu: “Önümüzdeki dört yıl boyunca etkili bir şekilde hizmet edebilir misiniz?”

BAŞKAN JOE BIDEN: George. NATO’yu bir araya getiren adamım, geleceği. Kimse onu genişletebileceğimi düşünmemişti. Putin’i susturan adamım. Kimse bunun olabileceğini düşünmemişti. AUKUS ile Güney Pasifik girişimini bir araya getiren adamım. Sadece Avrupa’da değil, Avrupa dışında da Ukrayna’ya yardım etmek için 50 ülkeyi dışarı çıkaran adamım.

Ben Japonların bütçelerini genişletmelerini sağlayan adamım. Ben– yani, bunlar– ve, örneğin, bilgisayar çiplerinin %40’ına sahip olduğumuza karar verdiğimde. Çipi, küçük çipi, bilgisayar çipini biz icat ettik. Cep telefonundan silahlara kadar her şeyde var.

Ve böylece, eskiden %40’ımız vardı ve neredeyse hiçbir şeye düştük. Bu yüzden uçağa bindim, herkesin tavsiyesine rağmen, Güney Kore’ye uçtum. Onları ABD’ye milyarlarca dolar yatırım yapmaya ikna ettim. Şimdi ABD’ye onlarca milyar dolar yatırılıyor ve bu da bizi tekrar o endüstriye sahip olacağımız bir konuma getiriyor. Yani, ben– ben sadece– neyse. Ben– çok fazla itibar görmek istemiyorum. Harika bir ekibim var.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ama durun. Benim– Sanırım demek istediğim, tüm bunlar bir bedel gerektiriyor. Bunu dört yıl daha yapacak zihinsel ve fiziksel kapasiteye sahip misiniz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Öyle olduğuna inanıyorum, eğer öyle düşünmeseydim aday olmazdım. Bakın, tekrar aday oluyorum çünkü bu ulusu tamamen yeni bir seviyeye taşımak için ne yapılması gerektiğini en iyi ben anladığımı düşünüyorum. Yoldayız. Yoldayız. Ve bakın. Yüksek Mahkeme’nin yakın zamanda dokunulmazlık konusunda verdiği karar, biliyorsunuz, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir sonraki başkanı, sadece ne yaptığını bilip bilmediğiyle ilgili değil.

Bu– bu– bu– bir dolandırıcılıkla ilgili değil– kararlar alan bir insan topluluğuyla ilgili değil. Bu, Başkan’ın karakteriyle ilgili. Başkan’ın karakteri, bu Anayasa’nın doğru şekilde kullanılıp kullanılmayacağını belirleyecek.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Size daha zor, daha kişisel bir soru sormama izin verin. Dört yıl daha hizmet etmek için zihinsel ve fiziksel kapasiteye sahip olduğunuzu söylediğinizde kendinize karşı dürüst olduğunuzdan emin misiniz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Evet, öyleyim çünkü George, yapmak istediğim son şey bunu başaramamak. Bazı kıdemli ekonomistlerin ve kıdemli dış politika uzmanlarının da dediği gibi, şimdi durursam, tarihe oldukça başarılı bir Başkan olarak geçerim. Kimse benim başardığımızı başarabileceğimi düşünmedi.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Peki Donald Trump’ı şu anda yenebilme yeteneğiniz konusunda kendinize karşı da dürüst müsünüz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Evet. Evet, evet, evet.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Bunu sen söylüyorsun ve ben de sana meydan okuyorum.

BAŞKAN JOE BIDEN: Elbette.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Çünkü tartışmaya girerken yakındınız ama gerideydiniz. Şimdi her ölçüye göre daha da geridesiniz. Birkaç aydır iki kişilik bir yarış var. Enflasyon düştü. Son birkaç ayda, hüküm giymiş bir suçlu oldu. Yine de, hala daha da geride kalıyorsunuz.

BAŞKAN JOE BIDEN: Bunu söyleyip duruyorsunuz. George, siz– bakın, anketleri herkesten daha iyi biliyorsunuz. Anket verilerinin eskisi kadar doğru olduğunu düşünüyor musunuz?

GEORGE STEPHANOPOULOS: Sanmıyorum, ancak şu anda tüm anket verilerine baktığınızda, halk oylamasında kesinlikle önde olduğunu, hatta çekişmeli eyaletlerde muhtemelen daha da önde olduğunu gösteriyor. Ve oradaki diğer önemli faktörlerden biri, çekişmeli eyaletlerin çoğunda, Senato ve Temsilciler Meclisi için yarışan Demokratların sizden daha iyi durumda olduğunu gösteriyor.

BAŞKAN JOE BIDEN: Bu bazı eyaletlerde alışılmadık bir durum değil. 2020’de son kez aday olduğumda çok sayıda Demokrat’ı desteklemiştim. Bakın, 2020’de bana aynı şeyi söylediklerini hatırlıyorum. “Kazanamam. Anketler kazanamayacağımı gösteriyor.” 2024’ü hatırlayın– 2020, kırmızı dalga geliyordu.

Oylamadan önce, “Bu olmayacak. Kazanacağız.” dedim. Neredeyse görevdeki herhangi bir başkanın yaptığından daha iyi bir performans gösterdik. 2023’te, (STATIC) tüm zorlu (UNINTEL) seçimleri kazanamayacağımızı söylediler. Tüm bu bölgelere ve tüm bu bölgelere gittim ve kazandık.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Bunların hepsi doğru, ancak 2020 yakın bir yarıştı. Ve onay oranınız o zamandan beri önemli ölçüde düştü. Sanırım gördüğüm son anket yaklaşık %36’ydı.

BAŞKAN JOE BIDEN: Vay canına, vay canına, vay canına

GEORGE STEPHANOPOULOS: Hizmet etmek için çok yaşlı olduğunuzu düşünen Amerikalıların sayısı 2020’den bu yana iki katına çıktı. Net bir siyasi hesaplama size 2024’te kazanmanın çok daha zor olacağını söylemez miydi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Patolojik bir yalancıya karşı yarıştığınızda değil. Kendisine meydan okunacak şekilde meydan okunmadığında değil. İnsanlar–

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ona meydan okumak için aylarınız vardı.

BAŞKAN JOE BIDEN: Ah, elbette aylarım vardı ama aynı zamanda bir sürü başka şeyle de uğraşıyordum, dünyadaki savaşlar gibi, NATO’yu bir arada tutmak gibi, çalışmak gibi – her neyse. Ama bakın.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Gerçekten şu anda geride kalmadığınıza mı inanıyorsunuz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Sanırım bu — konuştuğum tüm anketörler bana bunun bir şans olduğunu söylüyor. Şans. Ve geride kaldığımda, gerçekten çok geride olduğum tek bir anket var, CBS Poll ve NBC, yani, özür dilerim. Ve — şey —

GEORGE STEPHANOPOULOS: New York– New York Times ve NBC’nin ikisi de– sizi halk oylamasında altı puan geride gösteriyor.

BAŞKAN JOE BIDEN: Kesinlikle doğru. New York Times beni daha önce geride tutmuştu, bu yarışla ilgili her şeyde beni geride tutmuştu– on puan geride tutmuştu. Beni on puan geride tutmuşlardı. New York Times anketindeki tartışmadan bu yana önemli bir şey değişmedi.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ancak gerçekliğe baktığınızda, Sayın Başkan, 2020’de halk oylamasını kazandınız, ancak seçim kurulunda hala ölümcül bir yakınlık vardı.

BAŞKAN JOE BIDEN: 7 milyon oyla.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Evet. Ama şu anda halk oylamasında geridesiniz.

BAŞKAN JOE BIDEN: Ben buna inanmıyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Riske girmeye değer mi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Başkan olmaya veya bu yarışı kazanmaya benden daha uygun birinin olduğunu düşünmüyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Donald Trump’a karşı açtığınız davanın özü, onun sadece kendi çıkarlarını gözetmesi ve ulusal çıkarların önüne kişisel çıkarlarını koyması. Yarışta kalarak aynı şeyi yaptığınızı söyleyen eleştirmenlere nasıl cevap veriyorsunuz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Hadi canım. Sanırım bu eleştirmenler ne hakkında konuştuklarını bilmiyorlar.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Sadece yanılıyorlar mı?

BAŞKAN JOE BIDEN: Sadece yanılıyorlar. Bakın, Trump patolojik bir yalancı. Trump– o– Trump’ın başkasına fayda sağlayan ve kendisine fayda sağlamayan bir şey yaptığını gördünüz mü? Cevaplayamazsınız, biliyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ben onu ve müttefiklerini herhangi bir gazetecinin yaptığı kadar ısrarla sorguladım.

BAŞKAN JOE BIDEN: Ah, biliyorum. Eleştirel değilim. Eleştirel değilim ama bakın, yani, adam doğuştan yalancı. Dediğim gibi, o tartışmada da belirttikleri gibi, 27– 28 kez– kez, ne kadar sayı olursa olsun, 20’den fazla kez yalan söyledi. Ekonomisinin ne kadar iyi olduğundan, enflasyonu nasıl düşürdüğünden, nasıl– bu adamın– diğer başkanlardan farklı olarak– ondan başka– Hoover, yarattığından daha fazla iş kaybetti.

Bu, COVID ile başa çıkmak için kollarımıza çamaşır suyu koymamızı söyleyen bir adam, bir milyon–bir milyondan fazla insan öldü. Bu, koyduğumuz sağlık hizmetini ortadan kaldırmak istediğinden bahseden bir adam. Bu, büyük ilaç şirketlerine ilaçlar için fahiş fiyatlar talep edebilme gücünü geri vermek isteyen bir adam. Bu, yaptığım her şeyi, her şeyi–her şeyi geri almak isteyen bir adam.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Bunu anlıyorum. Yarışta kalmak istemenizin sebebinin bu olduğunu anlıyorum, ancak onu yalnızca sizin yenebileceğinize kendinizi ikna ettiniz mi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Kendimi iki şeye ikna ettim. Onu yenebilecek en nitelikli kişi benim ve işlerin nasıl yapılacağını biliyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Donald Trump’ı yenemeyeceğinize ikna olursanız, geri çekilir misiniz?

BAŞKAN JOE BIDEN: (GÜLÜYOR)- Bu, Yüce Tanrı’nın gelip bana bunu söylemesine bağlı, belki de bunu yaparım.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Şey, eğer– yani, daha pratik bir düzeyde, Washington Post son saatlerde Senatör Mark Warner’ın– sizi geri çekilmeye ikna etmek için bir grup senatörü bir araya getirdiğini bildirdi, çünkü sizin kazanabileceğinizi düşünmüyorlar.

BAŞKAN JOE BIDEN: Mark iyi bir adam. (UNINTEL) hiç olmadı. O da adaylığı almaya çalıştı. Mark değil– Mark ve benim farklı bir bakış açımız var. Ona saygı duyuyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Peki Chuck Schumer, Hakeem Jeffries ve Nancy Pelosi gelip, “Yarışta kalırsanız Temsilciler Meclisi’ni ve Senato’yu kaybedeceğimizden endişe ediyoruz,” deseler, nasıl cevap vereceksiniz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Ben– Onlarla ayrıntılı olarak konuşurdum. Jim Clyburn dahil hepsiyle ayrıntılı olarak konuştum, hepsiyle. Hepsi yarışta kalmam gerektiğini söyledi– yarışta kalmam gerektiğini. Kimse– hiç kimse ayrılmam gerektiğini söylemedi.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ama ya yaparlarsa?

BAŞKAN JOE BIDEN: Şöyle ki, (GÜLÜYOR) bunu yapmayacaklar.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Emin misin?

BAŞKAN JOE BIDEN: Evet, eminim. Bakın. Yani, Yüce Tanrı gelip “Joe, yarıştan çekil” dese, ben yarıştan çekilirim. Yüce Tanrı aşağı inmiyor. Yani, bu varsayımlar, George, eğer, yani, hepsi buysa–

GEORGE STEPHANOPOULOS: Ama– ama bu– bu– artık o kadar varsayımsal değil. Ben– Ben– Ben– kabul ediyorum ki– onlar bir toplantı talep etmediler, ama bildirildi–

BAŞKAN JOE BIDEN: Ama onlar– Onlarla görüştüm. Bu insanlarla bir sürü görüştüm. Onlarla düzenli olarak konuşuyorum. Hakeem ile bir saatlik bir görüşmem oldu. Jim Clyburn ile daha fazla zamanım (UNITEL) oldu. Chuck Schumer ile son zamanlarda ara ara birçok saat geçirdim. Öyle bir şey değil– Tüm valilerle– Tüm valilerle.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Yüce Tanrı’nın aşağı inmeyeceği konusunda hemfikirim, ancak eğer müttefiklerinizden, dostlarınızdan ve Temsilciler Meclisi’ndeki ve Senato’daki Demokrat Parti’deki destekçilerinizden güvenilir bir kaynaktan, eğer kalırsanız Temsilciler Meclisi’ni ve Senato’yu kaybedeceğinizden endişe duydukları söylenirse ne yapacaksınız?

BAŞKAN JOE BIDEN: Bu soruyu cevaplamayacağım. Bu olmayacak.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Kampanyayı tersine çevirmek için planınız nedir?

BAŞKAN JOE BIDEN: Bugün gördünüz. Kaç kişi – kaç kişi benim bugün yaptığım gibi kalabalıkları çekti? Beni bugün olduğumdan daha coşkulu buluyor musunuz? Ha?

GEORGE STEPHANOPOULOS: Yani, sahip olmak– Bence kalabalık oyununu oynamak istemezsin. Donald Trump büyük kalabalıkları çekebilir. Bunda hiçbir şüphe yok.

BAŞKAN JOE BIDEN: Büyük bir kalabalık çekebilir, ama ne diyor? Kim– kim var? Sözde başı dertte olan adam benim. Bundan sonraki dört gün içinde 38 milyon dolar topladık. Bir milyondan fazla bireysel bağışçımız var, bireysel bağışçılarımız. Bu– bu 200 dolardan az. Bizim– yani, ne önerdiğinizi göremiyorum.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Anketlerdeki düşüşü görmediniz mi? Demokrat Parti’deki, Temsilciler Meclisi Demokratlarındaki, Senato Demokratlarındaki hoşnutsuzluk raporlarını görmediniz mi?

BAŞKAN JOE BIDEN: Bunu basından gördüm.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Biliyorsunuz, son birkaç gündür düzinelerce destekçinizden duydum ve çeşitli görüşler, bunu kabul ediyorum. Ancak hakim olan duygu şu. Sizi seviyorlar ve 2020’de Donald Trump’ı yendiğiniz için size sonsuza dek minnettar kalacaklar.

Başkan olarak harika bir iş çıkardığınızı düşünüyorlar, belirttiğiniz başarıların çoğunu. Ancak sizin ve ülke için endişeleniyorlar. Ve kazanabileceğinizi düşünmüyorlar. Sizin zarafetle gitmenizi istiyorlar ve bunu yaparsanız sizi alkışlayacaklar. Buna ne diyorsunuz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Ben büyük çoğunluğun o insanların olduğu yerde olmadığını söylüyorum. Orada bazı insanların olduğundan şüphem yok. Seçilmiş yetkililerin ofis için yarışırken biraz endişeli olmadığı bir grup gördünüz mü hiç? Hiç böyle bir şey gördünüz mü? Ben görmedim. Aynı şey 2020’de de oldu. “Ah, Biden, bilmiyorum. Dostum, ne yapacak? Beni devirebilir, (PH).”

GEORGE STEPHANOPOULOS: Sayın Başkan, %36 onay alan bir başkanın yeniden seçildiğini hiç görmedim.

BAŞKAN JOE BIDEN: Pekala, bunun benim onay oranım olduğuna inanmıyorum. Anketlerimiz bunu göstermiyor.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Peki eğer iktidarda kalırsanız ve Trump seçilirse ve uyardığınız her şey gerçekleşirse, Ocak ayında kendinizi nasıl hissedeceksiniz?

BAŞKAN JOE BIDEN: Elimden gelenin en iyisini yaptığım ve yapabileceğimi bildiğim kadar iyi bir iş çıkardığım sürece, meselenin bu olduğunu hissediyorum. Bak, George. Şöyle düşün. Bunu daha önce de söylediğimi duydun. Bence Amerika Birleşik Devletleri ve dünya, önümüzdeki birkaç yılda olacakların önümüzdeki altı, yedi on yılın nasıl olacağını belirleyeceği bir dönüm noktasında.

Ve NATO’yu benim gibi bir arada tutabilecek olan kim? Pasifik Havzası’nı en azından Çin’i mat ettiğimiz bir konumda tutabileceğim bir konumda kim olabilecek? Bunu kim yapacak? Bunu kim yapacak? Bu erişime sahip olan kim? Tüm bu şeyleri bilen kim… Sanırım beni yargılamanın iyi bir yolu, önümüzdeki hafta burada Amerika Birleşik Devletleri’nde NATO konferansı olacak. Gelin dinleyin. Ne dediklerini görün.

GEORGE STEPHANOPOULOS: Sayın Başkan, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!