DOLAR 32,2354 0.02%
EURO 34,8953 -0.44%
ALTIN 2.421,70-1,02
BITCOIN 2166050-1.49347%
Trabzon
20°

AZ BULUTLU

03:34

SABAHA KALAN SÜRE

ÇİFÇİYE KREDİ DESTEĞİ

ÇİFÇİYE KREDİ DESTEĞİ

ABONE OL
20 Aralık 2023 12:55
ÇİFÇİYE KREDİ DESTEĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarıma,hayvancılığa,çiftçilere destek olmak ihtiyaç duyduklarında finasmana ulaşabilmeleri için kısa ,orta ve uzun vadeli kredi sağlamak adına Garanti Bankasından bir dizi kredi seçenekleri sunuyor

Garanti Bankası resmi sitesinden yaptığı açıklamayla 60 aydan 120 aya varan vadelerde iyi tarımdan,traktöre  süt hayvancılığından  hibe kredilerine, hayvan alımından lisanslı depoculuğa kadar çifçilerin ihtiyacı olan her türlü kredi imkanı sağlıyacağını duyurdu

Garanti Bankasının resmi sitesindeki açıklaması şöyle ;

Tarımsal üretim faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla yılda bir ödemeli 12 aydan 60 aya varan vadelerle birçok tarım kredisi tesis ediyoruz. Kredilerinizi, talep ettiğiniz kredinin türüne göre, sahip olduğunuz tarla, bina ipoteği ya da taşıt, ekipman rehni, kefaletiniz ya da sözleşmeli üretimlerinizde alacağınızın temlik edilmesi ve ekili tarlalarınızın Eureko Sigorta tarafından sigortalanmasıyla kullanabilirsiniz.

Sadece tarımsal üretim dönemi içerisinde değil, tarımsal değer zincirinin her aşamasında ortaya çıkan finansman ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bu amaçla çiftlikten sofraya yaklaşımı ile ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesi, pazarlanmasına kadar gerekli finansal desteği sağlıyoruz. Üretim sonrasındaki ihtiyaçların karşılanmasına yönelik kredilerin vade ve teminatları ise proje bazında değerlendirilmektedir.

Bitkisel Üretim Kredileri

Ürün Ön Finansman Kredisi
Tarım ürünlerinin ekiminden satışına kadar olan dönemde söz konusu ürüne ilişkin olarak üreticinin tarımsal girdi alımı(tohum, fide), icar, ekim-dikim, gübreleme, ilaçlama, işçilik giderleri, sulama, hasat vedepolama dönemindeki finansal ihtiyaçlarının finansmanı amacıyla tesis edilmektedir.

Tarım Destek Kredisi / Çiftçi Kredisi
Çiftçi kredileri, çiftçilere destek için bireysel ihtiyaçlarının finansmanı amacı ile kullandırılan bireysel kredilerdir.

Organik ve İyi Tarım Kredisi
Özellikle son dönemde giderek yaygınlaşan İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım gibi alternatif tarımsal üretim teknikleri kullanarak tarımsal faaliyette bulunan tarım işletmelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak tesis edilmektedir.

Traktör Kredisi ve Biçerdöver Kredisi
Çiftçilerin her marka traktör ve biçerdöver alımlarında 0 km veya 5 yaşa (ilk tescil tarihinden itibaren 60 ay dahil) kadar ikinci el traktör ve biçerdöver alımlarının finansmanı amacı ile kullandırılan kredilerdir.

Oto Kredisi
Çiftçilerin binek oto ya da binek amaçlı pick up ve panelvan sınıfında, sıfır ya da ikinci el araçların alımının finansmanı için kullandırılan kredilerdir.

Sera Kredisi
Hem yeni sera yapımı, hem de mevcut seraların bakım/onarım ve modernizasyonuna yönelik olarak topraksız tarımın yapıldığı seralar dahil olmak üzere fatura bedelinin %75’ine kadar modern örtü altı tarımına yönelik yatırımlarınız için kredi tesis edilebilmektedir.

Hayvansal Üretim Kredileri / Hayvancılık Kredileri

Hayvansal üretime yönelik olarak hayvancılık kredilerinin vade ve teminat yapısı, işletmenin kapasitesi ve projenin yeterliliğine göre Bölge Krediler Müdürlükleri’nde yer alan Tarım Kredi Yönetmenleri tarafından değerlendirilmektedir.

Ürün Ön Finansman Kredisi
Et amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile süt amaçlı büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelere yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik, veterinerlik vb. finansal ihtiyaçlarının finansmanı amacı ile kullandırılan kredilerdir.

Besi Hayvancılığı Hayvan Alım Kredisi
Et amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımlarının finansmanı amacı ile kullandırılan kredilerdir.

Süt Hayvancılığı Hayvan Alım Kredisi
Büyükbaş süt hayvanı alımlarının finansmanı amacıyla kullandırılan kredilerdir.

Tarımsal Makine Ekipman Kredisi

Bitkisel ve hayvansal (su ürünleri dahil olmak üzere) üretim faaliyetlerinde kullanacağınız her türlü aleti, makine ve ekipman alımına yönelik finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla tesis edilebilmektedir.

Krediye konu makine ve ekipmanlar;

Anıza direkt ekim makinesi, arıcılık makine ve ekipmanı, balya makinesi, basınçlı sulama sistemi kurulması, canlı balık nakil tankı, çayır biçme makinesi, çeltik fide dikim makinesi, el traktörü, file sistemi kurulması, biçer bağlar, hububat harman makinesi, lazerli tesviye aleti, hasat tablası, mibzer, motorlu tırpan, pamuk toplama makinesi, pancar söküm makinesi, patates söküm makinesi, pülverizatör, rüzgar makinesi, sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makinesi, soğuk hava tesisatlı taşıma aracı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, gübre dağıtma makinesi, taş toplama makinesi, diskli tırmık, yem hazırlama makinesi, zeytin hasat makinesi, kırkma makinesi, tambur filtre, su ürünlerinde buzlama makinesi, balıkçı gemilerinde soğuk depo, su ürünleri için kuluçka dolabı.

Hibe Programlara Yönelik Kredi Destekleri

Ülkemizde son yıllarda gerek yurt içi kaynaklardan gerekse yurt dışı kaynaklardan bir çok hibe program uygulanmaya başlanmış olup, bu programlarda tarım işletmelerin, hibeye konu yatırımın belli bir bölümüne (genellikle %50 oranında) destek olması beklenmektedir. Değişik kurumlar tarafından uygulanmakta olan hibe programlarının, uygulama esaslarını dikkate alarak değişen ödemesiz dönem ve vadelerde krediler tesis etmekteyiz.

IPARD Kredisi
Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı çerçevesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından (TKDK) yürütülen IPARD programı kapsamındaki hibeler için konuyla ilgili uygulama esasları ve kurumla yapılan protokol çerçevesinde tarımsal işletmelere yatırım döneminde ana para ödemesiz, 5 yıla varan vadelerle kredi desteği sağlamaktadır.

KKYDP Kredisi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) kapsamındaki ekonomik yatırımlar ve makine ekipman hibeleri için yine konuyla ilgili uygulama tebliğindeki esaslar ve yatırımın konusu dikkate alınarak değişen vadelerde kredi desteği sağlanmaktadır.

Eş Finansman Kredisi
Kalkınma Ajanslarının yürüttüğü tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik mali destek programları çerçevesinde, tarımsal işletmelerin bölge kalkınma planlarına uyumlu olarak belirleyeceği yatırım konularında, konuyla ilgili mevzuat ve hibe çağrılarının esasları dikkate alınarak 60 aya varan vadelerle kredi desteği sağlanmaktadır.

Diğer Finansal Araçlar

TMO Makbuz Senedi Kredisi
2005 yılından bu yana her yıl TMO ile yenilediği sözleşmeler çerçevesinde, üreticilerin TMO depolarına bırakacakları ürünler için düzenlenen makbuz senetleri karşılığında TMO Makbuz Senedi Kredisi kullandırılmaktadır.

Lisanslı Depoculuk Kredisi
Lisanslı depolara teslim edilecek ürün karşılığı, lisanslı depolar tarafından düzenlenecek Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) teminatı ile üretici, tüccar veya sanayicilere kullandırılan kredilerdir.

Tedarikçi Finansmanı
Ülkemiz değişik iklim ve bölgesel koşullarını, tarımın alt sektörlerine göre farklılık gösteren finansman ve nakit akışlarını dikkate alarak tarımsal değer zinciri içerisinde yer alan firmaların kefaleti/garantisi ile tedarikçi finansmanına yönelik özel modeller geliştirmekte ve firmaların finansman yükünü üstlenmekteyiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!