DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21622271.11591%
Trabzon
15°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hibe Desteği Resmi Gazete’de

Hibe Desteği Resmi Gazete’de

ABONE OL
6 Ekim 2023 09:27
Hibe Desteği Resmi Gazete’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş depremlerinde yapıları orta ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişi maliklere hibe ve yapım kredisi desteği verilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde yapıları orta ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişi maliklere hibe ve yapım kredisi desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karar kapsamında konut için 750 bin lira, ahırı bulunan konut için 1 milyon lira, iş yeri için 400 bin liraya kadar kredi desteği sağlanacak.

Hibe yardımı ise nakdi olarak konut için 750 bin lira, iş yeri için 400 bin liraya kadar yapılacak.

Hak sahipliği şartları

Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu karara ilişkin genel hükümler ve hak sahipliği şartları ise şu şekilde:

7269 sayılı kanun (Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun) kapsamında hak sahibi olup aynı kanun kapsamında kredi ve konut yardımından faydalananlara bu karar kapsamında hibe ve kredi verilmeyecek.

Söz konusu karar kapsamında maliklere bir konut ve bir iş yeri için hibe ve en fazla üç bağımsız bölüm için kredi verilecek.

Aynı bağımsız bölüm için hem hibe hem de kredi alınabilecek.

İnşaat yapımı için verilecek hibe haricinde yapı denetimi, jeolojik etüt raporu ve/veya harita hazırlanması ile yapıma yönelik benzeri işler için de hak sahiplerine hibe verilecek.

İnşaat halinde olup orta ve üzeri hasarlı olarak tespit edilen yapı maliklerine de hibe ve yapım kredisi verilecek.

Hasar gören yapıda iştirak halinde veya müşterek mülkiyet söz konusu ise yine aynı şekilde hisseli olmak üzere, sadece bir konut/iş yeri için hibe ve en fazla üç bağımsız bölüm için kredi verilecek.

Ölen bir kimsenin hak sahipliğine ilişkin hakları mirasçılarına geçerken mirasçıların birden fazla olması durumunda birlikte hak sahibi sayılacaklar.

Yeni yapılacak uygulamalara yönelik olarak ilgili idareler/kurumlar ve kuruluşlar nezdinde yapılacak tüm iş ve işlemler tapuda kayıtlı son malik adına yürütülebilecek.

Hasarlı taşınmazı afetten sonra satış veya başka şekilde devralan üçüncü şahıslar da hak sahibi olarak kabul edilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın tamamını görmek için tıklayın

Kaynak:Ensonhaber

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!