DOLAR 32,8975 0.22%
EURO 35,3298 0.51%
ALTIN 2.459,950,39
BITCOIN 2021726-4.19403%
Trabzon
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:11

İKİNDİYE KALAN SÜRE

ÖĞRETMENLER TEK SES

ÖĞRETMENLER TEK SES

ABONE OL
10 Mayıs 2024 11:36
ÖĞRETMENLER TEK SES
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eğitim Sen Trabzon Şubesi, eğitimcilere uygulanan şiddete karşı Hükumet Konağı’nın önünde toplanarak

Meydan Parkı Atatürk Alanına bir yürüyüş gerçekleştirdiler

Mitingte yapılan basın açıklamasında ;

ÖĞRETMENE ŞİDDET,  BİR ARKADAŞIMIZI DAHA ARAMIZDAN ALDI!

İSTANBUL EYÜP’TE EMEKLİ ÖĞRETMEN İBRAHİM OKTUGAN, ÇALIŞTIĞI OKULDA ÖĞRENCİ SALDIRISI SONUCU HAYATINI KAYBETTİ.

BU CİNAYETİN SORUMLUSU, ÖĞRETMENİ DEĞERSİZLEŞTİRİP HEDEF HALİNE GETİREN EĞİTİM SİSTEMİDİR!

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda müdür olarak görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden üzmüştür.

Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir. Son olarak dün İstanbul’da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur.  Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir.

Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez.

 Bugün bir eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.

Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Okulda şiddet olaylarının durması için Milli Eğitim Bakanlığını acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz.

Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle dün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yapboz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyor, İbrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz.

Eğitim Sen 10 Mayıs Cuma günü ülke genelinde öğretmene yönelik şiddeti ve itibarsızlaştırma politikalarını protesto etmek için “İŞ BIRAKMA” kararı almış bulunmaktadır. Tüm eğitim emekçilerini ve halkımızı öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilip itibarsızlaştırılması ve eğitimcilere yöneliş şiddet konusunda birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!