DOLAR 33,0960 0.3%
EURO 36,1234 0.34%
ALTIN 2.592,720,91
BITCOIN 20827990.70375%
Trabzon
26°

PARÇALI BULUTLU

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

ÖSEN ; ÇİFTÇİ BORÇLARI 2 YIL FAİZSİZ ERTELENMELİ

ÖSEN ; ÇİFTÇİ BORÇLARI 2 YIL FAİZSİZ ERTELENMELİ

ABONE OL
18 Haziran 2024 14:12
ÖSEN ; ÇİFTÇİ BORÇLARI 2 YIL FAİZSİZ ERTELENMELİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Milletvekili Seda Kâya Ösen meclisteki görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada “Deva Partisi  olarak çiftçilerin kullandığı mazotun ÖTV’sinin geri verilmesini, çiftçi borçlarının en az iki yıl faizsiz ertelenmesini ve kullanılan gübre maliyetinin yüzde 50’sinin destek olarak geri verilmesini öneriyoruz” dedi 

Milletvekili Ösen konuşmasında “Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından buğday, makarnalık buğday ve arpa alım fiyatları açıklandı. Maliyetlerin oldukça altında olan fiyatlara geçmeden önce dikkat çekilmesi gereken bir hususa işaret etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi, ton cinsinden buğday alım fiyatları her sene Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanır, anayasal olarak korunması zorunda olan çiftçilere “Müjde!” olarak sunulurdu. Ancak bu sene bir farklılık yapıldı ve buğday alım fiyatları bir gece vakti sessiz ve sedasız şekilde kamuoyuna duyuruldu. İktidar partisi milletvekillerine sormak isterim: Her sene kürsüden yüksek sesle duyurulan fiyatlar ne oldu da Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmadı? Sizlerden önce topraktan ekmeğini kazananlar bu memlekette el üstünde tutulur, ektiği ürünün karşılığını bulurdu ama artık onlar kuru soğana mahrum bırakıldı.
Çiftçinin belini büken meselelere gelelim şimdi. Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı alım fiyatlarına göre ekmeklik buğdayın bir tonu 9.250 lira, makarnalık buğday 10 bin lira, arpa fiyatı ise 7.250 lira olarak belirlenmiş. Peki, geçen sene bu rakamlar neymiş, gelin ona bakalım. Geçen yıl 6 Haziran 2023’te Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan rakamlarda ekmeklik buğday 8.250 lira, makarnalık buğday 9 bin, arpa ise 7 bin lira. Oransal olarak baktığımızda 2023 ila 2024 yılları arasında ekmeklik buğdaya sadece yüzde 12, makarnalık buğdaya yüzde 11, arpa da ise yalnızca yüzde 3,5’luk bir artış sağlanmış. Elinizi vicdanınıza koyun, çok değil, bundan bir sene önce çiftçinin en temel giderlerinden olan mazotun fiyatı 20 liraydı, bugün mazotun fiyatı 40 lira. Mazota yüzde 100 zam gelmiş, siz çiftçiye yüzde 10 zammı çok görüyorsunuz. İthal girdi kalemlerinden olan gübre ve ilaca gelen zamları saymıyorum bile ki onlar dövize endeksli olduğu için ciddi artışlar yaşandı. 2023 yılının Haziran ayında dolar kuru 25 lira bandındayken bugün 33 lira sınırında. Fiyatlardaki bu vahim tablonun elbette acı bir faturası olacaktı. Son on yılda buğday ekim alanlarının yüzde 15 azalmasının nedenlerini uzakta aramaya gerek yok. Artan maliyetler, Hükûmetten yeterince gelmeyen destekler sonucunda bu vahim tabloyla karşı karşıyayız. İşte, yanlış hesap buğdaydan böyle döner. Buğdayda üretimi değil de ithalatı teşvik edici adımlar atarsanız geçmiş yıllara oranla buğday üretiminde geriye gittiğimizi görmeye devam edersiniz. Bugün Türkiye’nin en can alıcı sorunu olan gıda enflasyonunu teşvikleri kısarak, topraktan üreten köylünün emeğini ucuzlatarak, vatandaşın cebinden tasarruf ederek azaltamazsınız. Âdeta ateşten bir gömlek olan enflasyonu söndürmek için gıdanın temel kaynağı olan üreten köylülerin maddi ve manevi olarak yanında olmak gerekir. Bu noktada, tarımdaki mevcut geri gidişin önlenmesi adına DEVA Partisi olarak çiftçilerin kullandığı mazotun ÖTV’sinin geri verilmesini, çiftçi borçlarının en az iki yıl faizsiz ertelenmesini ve kullanılan gübre maliyetinin yüzde 50’sinin destek olarak geri verilmesini öneriyoruz.
Kıymetli milletvekilleri, kendinize hiç soruyor musunuz: Maliyetleri artan çiftçi, verdiğiniz bu fiyatlarla sattığının yerine yeni ürününü nasıl koyacak? Siz, çiftçinin efendi mi yoksa köle mi olmasını istiyorsunuz? Açıkça söylemek gerekirse böyle bir fiyatla çiftçinin gözünüzdeki değerini tüm memlekete göstermiş oldunuz. Vasat bile olmayan ekonomi politikalarınızla önce emeklileri sonra işçileri en sonunda da çiftçileri açlığa, yoksulluğa ve sefalete itiyorsunuz. Bu fiyatlandırmalarla çay bahçesine, fındık tarlasına, toprağa buğday ekimine çalışacak kaç kişi bulacaksınız? Süt üreticisi hayvanını kessin, çiftçi ağacına balta vursun, çay üreticisi çayını sokağa döksün, Türkiye Yüzyılı’nın tarım politikası işte bundan ibaret. Şimdi gidip tarlasını 40 liralık mazotla süren, binlerce lirayı gübreye ve ilaca veren, her sene mahsulünü yağacak yağışa bağlayan çiftçiye derdinizi anlatın. Bu tablo karşısında gerekli tepkiyi göstermeyen Ziraat Odası Başkanını da eski bir STK’ci ve federasyon başkanı olarak kınıyor ve göreve çağırıyorum.” dedi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!