DOLAR 32,2390 0.04%
EURO 35,0138 0.21%
ALTIN 2.425,420,20
BITCOIN 2179730-1.10441%
Trabzon
20°

AZ BULUTLU

03:33

SABAHA KALAN SÜRE

Özgür Özel ; “Türkiye İttifakı Kazanırsa Türkiye Kazanır, Yoksullar Kazanır, Biz Kazanırız.”
  • Haberin Yildizi
  • Gündem
  • Özgür Özel ; “Türkiye İttifakı Kazanırsa Türkiye Kazanır, Yoksullar Kazanır, Biz Kazanırız.”

Özgür Özel ; “Türkiye İttifakı Kazanırsa Türkiye Kazanır, Yoksullar Kazanır, Biz Kazanırız.”

ABONE OL
30 Ocak 2024 23:46
Özgür Özel ; “Türkiye İttifakı Kazanırsa Türkiye Kazanır, Yoksullar Kazanır, Biz Kazanırız.”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yerel seçim öncesinde birilerinin siyaseti sertleştirerek, kutuplaştırmayı artırarak ve kendilerine hakaret ederek esas meselelerin görüşülmesini engellemeye çalıştığını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada kendilerine yönelik hakaretlerde bulunduğunu belirten Özel, “Devlet Bey camdan, prompterdan okuyor. Camdan bu kadar hakaret olunca, o hakaretlerin gerçekten içten yapılması değil de bir vazife olarak yerine getirildiği çok belli.” ifadesini kullandı.

– “Demokrasilerde böyle tablo yok”

Memleketin gerçek sorunlarını konuşmaya devam edeceklerini kaydeden Özel, dertlerinin emeklilerin hesaplarına yatan aylık, yoksulların mutfağında tencerenin kaynayıp kaynamadığı olduğunu vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) rakamlarının doğru olmadığını ancak o rakamlarla bile durumun içler açısını olduğunu belirten Özel, Türkiye’deki gelir durumunu gösteren tabloyu kürsüden gösterdi.

Türkiye’nin en yoksul yüzde 20’si ile en zengin yüzde 20’sinin oranlarını tabloyla gösteren Özel, bir tarafta sosyal yardımı olmayanların, yaşlılık aylığı, dul ve yetim aylığı, evde bakım maaşı alanların, asgari ücretle geçinmek zorunda olanların diğer tarafta ise “tuzu kuru kodamanların” olduğunu söyledi.

Özel, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu rakam 2022 yılı için… En yoksul yüzde 20 gelirin yüzde 5,9’unu alıyor. En zenginler yüzde 49,8 tam yarısını alıyor. Bu tablo, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir adaletsizlik tablosu. Hele hele rejimin adı demokrasi ise demokrasilerde böyle tablo yok. Ama Recep Tayyip Erdoğan eliyle, Adalet ve Kalkınma Partisi eliyle en zengin yüzde 20 toplamın yarısını alıyor, kalan yüzde 80’i ‘bunu aranızda paylaşın’ diyor. En düşük gelir grubuna göre yüzde 6’nın bile altında bir pay düşüyor.”

– “10 bin liraya el kaldıranlara da yazıklar olsun”

AK Parti’nin iktidara geldiğinde en düşük emekli maaşının 1,5 asgari ücret olduğuna dikkati çeken Özel, bu hesaba göre en düşük emekli maaşının 25 bin lira olması gerekirken, iktidarın en düşük emekli maaşını 10 bin liraya çıkardığını söyledi.

CHP’nin en düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması için önerge verdiğini hatırlatan Özel, “Bizim grubumuz ‘Yetmez ama 17 bin lira olsun’ dedi, onlar ’10 bin lira emekliye yeter’ dedi. Halkın vekillerine helal olsun. Yoksullardan oy alıp, 10 bin liraya el kaldıranlara da yazıklar olsun.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bir günlük maliyetinin 33,6 milyon lira, saatlik harcamasının 1,4 milyon lira, bir dakikalık harcamasının da 23 bin lira olduğunu öne süren Özel, “Bir emeklinin eline verdikleri 10 bin lirayı Saray’da 27 saniyede, yarım dakika olmadan harcıyorlar.” dedi.

Gelir adaletinin sağlanması amacıyla Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun İstanbul’dan Ankara’ya yürüdüğünü ifade eden Özel, yürüyüşün son metrelerinde Çerkezoğlu ile kol kola yürüdüklerini söyledi. Özel, CHP olarak DİSK’in vergide adalet talebini sahiplendiklerini, CHP’li milletvekillerinin kanun teklifi verdiğini ve konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

– “Çay simit hesabı 11 bin 250 lira”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidara gelmeden önce çay-simit hesabı yaptığını anımsatan Özel, bugün Ankara’da simidin 10 liradan satıldığını kaydetti. Özgür Özel, Ankara’da hafta içi simide zam yapıldığını ve 15 liraya satıldığını ancak hafta sonu zammın geri alındığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Zamdan önceki halini kabul edelim. Çay da 15 lira, toplam 25 lira. Hesap bu. Bir çay, bir simit 25 lira. Aile beş kişilik. En düşüğünü hesaplıyoruz. Tayyip Bey’in hesabına göre çay 15 lira, zammı geri çekilmiş simit 10 lira toplam 25 lira. Bir öğünde 5 kişilik aile 125 liralık çay-simit, üç öğünde 375 lira, 30 günde 11 bin 250 lira. Tayyip Bey hesap yaparken, çay-simit hesabı maaşın yarısını yutuyor diye ‘yazıklar olsun’ diyordu. Diyordun ya rahmetli Ecevit’e ‘sende utanma yok mu?” diye… Ey Recep Tayyip Erdoğan, 11 bin 250 lira çay-simit tutarken emekliye 10 bin lira veriyorsun, sende hiç utanma yok mu?”

– “Dem, dem, demek dışında bir çare görmüyor”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek bir cümlelerinin olduğunu savunan Özel, “Dem, dem, dem… DEM diyerek seçim kazanmanın, DEM diyerek enflasyonu unutturmanın, DEM diyerek zamları gizlemenin, DEM diyerek ‘açlığa, sefalete katlanın’ demenin hesabındalar.” dedi.

Bir önceki seçimde “gelirlerse bayrağı indirecekler, oyu sen ver, bana güven” sözlerinin söylendiğini belirten Özgür Özel, “Verdi oyu 18 liralık mazotu 42 lira yaptılar. O bayrağı dalgalandıran Mehmetçiği savunan da biziz, o ezanı okuyan müezzinin hakkını savunan da biziz. Bu vatanın başına bir şey gelecek olursa, bedelli askerliğe kaçmayıp cepheye koşacak olanlar da yine biziz. Ama bir yandan Recep Tayyip Erdoğan bu hamaseti yaparken Devlet Bahçeli’yle birlikte promptera yazmışlar dem, dem, dem, demek dışında bir çare görmüyor, gündemi unutturmak için..” ifadelerini kullandı.

DEM Parti ile ilişkilerinin diğer siyasi partilerle ilişkileri kadar olduğunu vurgulayan Özel, gizli görüşmenin olmadığını belirtti. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Randevu istediler verdik görüştük, tebrike gittik randevu verdiler görüştük. Bir bardak çaylarını içtik, geldiler bir bardak çaylarımızı içtiler. Arkada odada DEM Parti’nin Meclis İdare amiri ile Meclis Başkanvekili ile aynı masada yemek yerler, sohbet ederler, şakalaşırlar. Kamera önüne çıkınca sahtekarlığa başlarlar. Arkada can ciğer kuzu sarma, burada sahtekar. Özgür Özel’in ve Cumhuriyet Halk Partisinin DEM ile olan ilişkisi gözün önünde, kamera önünde neyse arkada odur. Arkada canciğer olup ön tarafta sahtekarlık yapanlara göre bu dürüst tavrımızı milletimizin takdirine sunuyorum.

Devlet Bahçeli ‘dem’ diyor, Tayyip Bey ‘zam’ yapıyor. O, ‘dem’ diyor dana eti olmuş 143 lira. Bahçeli ‘dem’ diyor Tayyip bey koyun etini yapmış 157 lira. Patlıcan olmuş yüzde 123, zeytin almış yüzde 141 zam. Geçen seneden bugüne dana etine yüzde 143 zam yapmış. Koyun etine yüzde 157 zam yapmış, zeytinyağına yüzde 180 zam yapmış, patlıcana yüzde 123 zam yapmış, zeytin yüzde 141 zamlanmış, bir kilo etin fiyatı 600 liraya dayanmış halen daha dem dem dem. Sayın Bahçeli şunu bil; milletin derdi DEM değil, zam zam zam.”

-“Haftaya bu salon bomboş olacak”

“Haftaya bu salon bomboş olacak. Bu saatlerde biz burada yokuz.” diyen Özel, gelecek hafta Kahramanmaraş merkezli depremin yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Özel, “Haftaya, resmi kayıtlara göre 50 bin 783 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli, 11 ilimizi etkileyen büyük depremin yıl dönümünde bütün grup olarak, önceki dönem Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bütün parti yöneticilerimizle deprem bölgesinde olacağız.” dedi.

Özel, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara bir kez daha Allah’tan rahmet diledi.

Depremin, 21 yıldır tek başına iktidarın hüküm sürdüğü bir ülkede yaşandığını belirten CHP Genel Başkanı Özel, depremin 40 milyar dolar deprem vergisi tahsil eden, 8 imar affı çıkaran ve bu aflardan 26 milyar lira gelir elde eden ve bu kaynakları dirençli kentler yaratmak için kullanmayan bir iktidar döneminde yaşandığını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hemen bölgeye gittiğini hatırlatan Özel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gittiğimde gördüğüm manzara ömrüm boyunca unutmayacağım, ömrüm boyunca rüyalarımdan çıkmayacak bir manzaraydı. Bir beldede 70 tane kadının öldüğünü gördüm. Bir gece önceki depremde sarsılan ama çok yıkılmayan Nurhak’ta erkekler toplanmışlar hep birlikte ‘Vakit o vakit, tek başına kazan kaynamaz, kara kazanlar kaynasın. Aç açıkta kimse kalmasın, hep birlikte yemeğimizi pişirip hep birlikte paylaşalım. Hadi herkes evlere girsin, öte beri alsın’ demişler. 70 kadın Nurhak’ta evlere girdi. Saat 13.24’te 7,6’lık depremde o 70 kadın, enkazın altında kaldı. Onların o acılı hatıralarının önünde, 50 binin üzerindeki vatandaşımızın hatırasının önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.”

Özel, depreme, yangına, sele, doğal afetlere karşı dirençli kentler yaratmanın iktidarın görevi olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde, depreme hiç hazırlık yapılmadığını gördüklerini ve depremin ilk haftasında büyük bir koordinasyonsuzluk yaşandığını söyleyen Özel, yardım ekiplerinin bile talimatsız şehre sokulmadığını, tırların bekletildiğini öne sürdü. Özel, şöyle konuştu:

“Ecevit hükümetine (3 saat oldu, nerede bu ordu?) diyenlerin 3 gün boyunca Mehmetçiği kışlalarında tuttu. ‘Neden Mehmetçik sokağa çıkmıyor?’ deyince ‘Ordu dışarı çıkar da geri girer mi bilemeyiz’ diyerek darbe paranoyasıyla koskoca orduyu bütün imkanlarıyla içeride tutup ‘Yarın öbür gün ordu yönetime el koyar, ben iktidardan giderim’ korkusuyla on binlerce canın enkaz altında telef edildiğini gördük. Böyle günlerden geçtik. Ecevit hükümetine ‘3 gün olmuş daha çadır dağıtamıyorsun’ diyenlerin 35. günde Hatay’da, Maraş’ta, Malatya’da çadır dağıtamadığını gördük. Kendi ettikleriyle, kendi iftiralarıyla sınandılar ve tarih önünde mahcup oldular ama maalesef en ağır bedeli yine yoksullara, güvencesizlere, kimsesizlere ödettiler.”

İktidara yönelik eleştirilerde bulunan Özel, “(Asrın felaketi) dediler ama asrın ihmali ile bu milleti tek başına bıraktılar.” dedi.

Şu ana kadar 47 köy evinin teslim edildiğini, gelecek hafta 46 bin konut teslim edileceğini anlatan Özel, teslim edilemeyen konut sayısının ise 604 bin olacağını dile getirdi.

Özel, verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek, “Bundan sonra verilen sözlerin ne kadar tutulup ne kadar tutulmadığını takip etmek, deprem bölgesindeki vatandaşın hakkını, hukukunu savunmak yine benim ve sizlerin boynunun borcudur. Depremi unutmayacağız, söz verenlerin sözlerini takip edeceğiz.” diye konuştu.

– Yaklaşan yerel seçimler

İktidarın 25 yıldır şehirleri kötü yönettiğini, tarihi dokuların, yeşil alanların tahrip edildiğini, şehirlerin düzensizliğe, karmaşaya, kötü yapılaşmaya terkedildiğini ileri süren Özel, vatandaşın 2019’da talana, yandaş kayırmacılığına, İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra 11 büyükşehirde “dur” dediğini söyledi.

İstanbul’da harcanan kaynağın yarıya düştüğünü ancak yapılan işin iki katına çıktığını dile getiren Özel, “İstanbul’u Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliği yönetirse 2 kat parayla yarısı kadar iş yapıyor. İstanbul’u İstanbullunun belediye başkanları yönetirse yarı parayla 2 kat iş yapıyor. Aradaki 4 katın 4’ü de bu milletin evlatlarına, temiz belediye başkanlarını seçen İstanbullulara helal olsun.” diye konuştu.

“Meydan okuyoruz meydan” diyen Özel, eskiden yağmur yağdığında Üsküdar’ın göl olduğunu, viyadüklerde arabaların yüzdüğünü kaydetti. Özel, salgın döneminde, Ekrem İmamoğlu’nun, CHP’li belediye başkanlarının hep sokaklarda olduğunu ve altyapı çalışması gerçekleştirdiklerini belirterek, şimdi büyük yağmurlara rağmen Üsküdar’ın bir adaya dönüşmediğini, İstanbul’un hiçbir yerinde büyük taşkın ve can kayıplarıyla sonuçlanan felaketler yaşanmadığını söyledi.

Sosyal yardımları İstanbul’da 3, Ankara’da 4 katına çıkardıklarını ve Türkiye’de toplamda 3,5 kat arttığını belirten Özel, “Şimdi haramiler ‘geri dönelim mi?’ diyorlar. İstanbul’a, Ankara’ya, Mersin’e, Adana’ya, Antalya’ya söylüyoruz, bütün elimizdeki büyük şehirlere söylüyoruz. Haramiler gelmek istiyor. Halkçı belediye başkanlarımıza sahip çıkın, onlara siz şehrinizi emanet ettiniz. Onlar dört dörtlük yönettiler. Şimdi o çalışkan başkanlarımızı biz tekrar size emanet ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li belediyelerin yaşanılabilir kentler sıralamasında hep en üstte yer aldığını, en çok göç ve turist alan belediyeler olduğunu dile getiren Özel, vatandaşların verecekleri oylarla kendi ilçelerine, şehirlerine çalışkan CHP’li belediye başkanlarını getirebileceğini bildirdi.

900’e yakın aday açıkladıklarını, diğer partilerin bu rakama yaklaşamadığını söyleyen Özel, bu hafta sonu çok büyük oranda adayların açıklanmış olacağını bildirdi.

Hafta sonunda Eskişehir’de vefalı bir veda gerçekleştirdiklerini anlatan Özel, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, gözü arkada kalmadan şehri CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce’ye teslim edeceğini dile getirdi.

Yılmaz Büyükerşen’in 88 yaşında olmasına rağmen enerjisi bulunduğunu dile getiren Özel, “Hocanın sağ eli Ayşe Hanım’ın omzunda sol eli CHP’li bütün belediyelerin üzerinde. Bundan sonra genel koordinatör sıfatıyla belediyelerimizi izleyecek, denetleyecek, denetlettirecek, bir araya getirecek ve onların eşgüdüm halinde en iyi hizmette birleşmesini, halk memnuniyetini arttırmasını sağlayacak.” dedi.

Özel, CHP’li belediyelerin “sosyal belediyeciliği” anlatacağı kampanyayı teknik olarak Yılmaz Büyükerşen’in yöneteceğini dile getirdi.

Özel, kadınların önünü açacaklarını ve CHP’yi Atatürk’ün istediği gibi kadınların ve gençlerin partisi yapacaklarını söyledi.

– “Bahçeli, Türkiye ittifakından rahatsız olmuş”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eleştirilerine yanıt veren Özel, “Şimdi geldik Sayın Devlet Bahçeli için hazırladığımız özel bölüme. Sayın Bahçeli’nin en beğendiği, hiç kaçırmadığı, dilinden düşürmediği bölüm. Sayın Bahçeli için gururla sunarım, Türkiye ittifakı.” ifadelerini kullandı.

Özel, Bahçeli’nin, Türkiye ittifakından rahatsız olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“(Bu ülkede herkes Cumhurbaşkanı olur, sen olamazsın) dediğimiz birinin peşine takılıp da Saray ittifakına girmedik. Partimde bir kadın aday olup da kongreyi kazanacakken gidip de yargı oyunlarıyla partimizi saraya teslim etmedik. Her türlü engellemeye rağmen halkımıza inandık. Şimdi hem bizdeki şehirlerde hem olmayan şehirlerde, herkesin karşısında net bir ayrım var. Sayın Bahçeli bugün söylemiş, ‘biz Togg’un yanındayız bunlar karşısında.’ Vallahi yalan. Meclise bakan Togg ile geldi ‘anahtarı bırak’ dedim. Milletin malı, babanın malı değil. Bırak anahtarı biz de binelim, reklamını yapalım. Mecliste dolaşalım, millete tavsiye edelim. Ben Togg’a niye karşı olayım. Almanya’da BMW’ye sosyal demokratlar biniyor da Hristiyan demokratlar binmiyor mu? Mercedes’e yeşiller biniyor da sol parti binmiyor mu? Togg’a neden babanın malı, partinin malı gibi bakıyorsun? Togg milletindir, hepimizindir. Geç kalmıştır, Sahip çıkacağız. Togg da bizim, bu ülkenin bütün değerleri de bizim.”

Doğal gazın en doğru şekilde çıkarılıp yoksulları en ucuz şekilde ulaştırılmasından yana olduğunu ifade eden Özel, “Sen, birtakım şirketlere peşkeş çeken Recep Tayyip Erdoğan’dan yanasın. TCG Anadolu’nun o yanındaymış biz karşısında… Sayın Bahçeli, biz TCG Anadolu’nun yanında oluruz. Bizim karşısında olduğumuz 6. Filo’ydu, senin yanında durdukların onun karşısında namaza durdular.” ifadelerini kullandı. Özel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bize savaş ilan edenlere barış ilan etmeye, sadece iktidara muhalefet etmeye, muhalefetin seçmenini en yürekten duygularla selamlamaya, kucaklamaya; saraydan yılmış, Devlet Bahçeli’nin yaptıklarına şaşırmış ama gerçekten bu düzene itirazı olan herkesle birlikte olmaya; yakasında güneş taşıyan iyi insanlarla kucaklaşmaya; MHP’li olduğu halde bu işlerden utanan, sandığa gitmeyenlere sandıkta buluşmaya; AK Parti’nin yoksullaştırdığı işçiyi, çiftçiyi, esnafı sahiplenmeye, bizimkilerin sahip çıktıklarıyla kucaklaşmaya devam edeceğiz.

Sayın Bahçeli, Sayın Erdoğan, siz saray ittifakısınız, çıkar ittifakısınız, rantın ittifakısınız; biz Türkiye ittifakıyız. Biz Türkiye’yi kucaklıyoruz. Türkiye ittifakı, 31 Mart seçimlerini kazanacak. Ben size güveniyorum. Size inanıyorum gidin ve bu seçimi alın. Türkiye ittifakı kazanırsa Türkiye kazanır, yoksullar kazanır, biz kazanırız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!