DOLAR 32,2390 0.04%
EURO 35,0138 0.21%
ALTIN 2.425,420,20
BITCOIN 2179730-1.10441%
Trabzon
20°

AZ BULUTLU

03:33

SABAHA KALAN SÜRE

“Aile Akademisi ‘Aile Aşısı’ Gibi Olacak”

ABONE OL
12 Ocak 2024 20:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Aile Akademisi’nin ‘Aile Aşısı’ gibi sonuç vereceğini söyledi.  Modelin teorik temeli biyo-psiko-sosyo-spritüel gerçekliğe dayandığını vurgulayan Tarhan, “Bu proje pilot bir çalışmaydı, ilk aşama Üsküdar Üniversitesi ekibiyle 2020 yılında İstanbul valiliğinde 4 kaymakamlıkla gerçekleştirildi. Gaziantep Belediyesine uygulamacı eğitimi verildi. Kısa süre sonra da bu akademi kuruldu.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da davetli olduğu açılış programına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile çok sayıda isim katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile Akademisi ‘Aile Aşısı’ gibi olacak…”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Aile Akademisinin açılışına katılan psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Aile konusunda böyle multidispliner bir projeyi gerçekleştirdiği için Sayın Bakanımız Fatma Şahin’in şahsında bütün emeği geçenlere teşekkür ederim.” diyerek başladığı konuşmasında, Aile Akademisi’nin ‘Aile Aşısı’ gibi sonuç vereceğini söyledi. Tarhan şöyle devam etti:

“Aile Akademisi ‘Aile Aşısı’ gibi sonuç verecek diyebiliriz. Bu proje pilot bir çalışmaydı ilk aşama Üsküdar Üniversitesi ekibiyle 2020 yılında İstanbul valiliğinde 4 kaymakamlıkla gerçekleştirildi, Gaziantep Belediyesine uygulamacı eğitimi verildi. Kısa süre sonra da bu akademi kuruldu.

Modelin teorik temeli biyo-psiko-sosyo-spritüel gerçekliğe dayanmaktadır. Pek çok aileye dokunulmuş birincil ve ikincil korumalar yapılmıştır. Bizzat yerinde başarılı uygulamaları görmek bizi çok sevindirdi.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Hane kırılganlığın hızla yükseliyor…” 

Boşanmaların arttığını, TÜİK’e göre ilk beş yılda yüzde 38’e varan oranıyla Avrupa rakamlarına yaklaştığını ifade eden Tarhan, “Hane kırılganlığı arttı, evlilik dışı doğumlarda Türkiye iyi durumda ama 10-20 sene sonra kriz gözüküyor. Günümüzde koruma ve önleme çalışması tıbbi tedaviden çok daha önceliklidir. Özellikle Gaziantep özelinde Savcılık ve Baroların desteği bu konuda kıymetlidir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Arabuluculuk aile mahkemelerinin yükünü azaltacak ara bir çözüm”

Tarhan konuşmasında arabuluculuğun önemine dikkat çekti. Tarhan; “Hukuk sistemimizde aile mahkemelerinin iş yükünü azaltacak anlaşmalı boşanmaları hızlandıracak ama uzlaşma seçeneği sunan ‘Mediyatörlük (Arabuluculuk)’ sisteminin gündeme alınması zorunluluk oldu. Aile akademisi, ekibinin bir parçası olabilir. Aileyi yargılamanın çatışmalı ortamında değil arabuluculuğun kapsayıcı alanında değerlendirmek çok isabetli bir çözümdür.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Zihinlerimiz işgal ediliyor…” 

“Toprak işgalinden daha önemli olan ‘Zihin işgali’ne günümüzde maruz kalıyoruz.” ifadelerini kullanan Tarhan, son sığınağımız aileyi korumanın bir vebal olduğunu söyledi ve ekledi:

“Sayın Ticaret Bakanımız Ömer Bolat burada yanlışım varsa düzeltsin lütfen. Ticari arabuluculuk yüzde 70’e kadar başarılı oldu, kira arabuluculuğu başladı. Boşananların yüzde 20’sinin geri döndüğü istatistiklerce bilinmektedir.

Modernizm, ‘aile kutsal değil birey kutsaldır’ diyerek, aile kurumunu terk etti. Biz Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tanımı ile Ataerkil Anaerkil değil Aileerkil bir kültürü yaşatmalıyız.

Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş’ın Avrupa tecrübesi bizim için bir şanstır. Gelecek kuşakların ve çocukların yüzünü güldürmek bu projenin meyvesi olacaktır.

Bu kutsal görevde emeği olan herkese minnet ve şükranlarımı sunarım.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: Content is protected !!